VELKÁ VĚC na Brussels Design September

Celoškolní výstava UMPRUM se představí v rámci Brussels Design September

12. 9.–30. 9. 2024
Pražský dům v Bruselu, Avenue Palmerston 16, Brusel, Belgie

Otvírací doba: Po—Pá 9—17 hodin / ostatní časy a víkendy dle domluvy na praguehouse@praha.eu nebo tel. +32 2 230 94 91

 

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze se stala pravidelným účastníkem přehlídky Brussels Design September. Po dobu téměř jednoho měsíce představí v reprezentativních prostorách v Pražského domu v Bruselu obsáhlou výstavu „Velká věc“, která nabízí řešení, jak žít o něco lépe.

VELKÁ VĚC na Brussels Design September

Koncept výstavního projektu je ovlivněn zaměřením školy, která poskytuje výuku výtvarného umění, architektury i designu. Díky pestré škále oborů mají studující možnost naučit se nejen různé technologické a řemeslné dovednosti, ale zároveň přemýšlet v mezioborových souvislostech. Jejich práce se neomezují jen na bublinu akademických zadání, ale mají přesah a reflektují problémy, kterými je náš svět definován. „Jejich schopnost zaměřit se na jedno téma, se soustředěnou přesností ho rozvíjet, nerozptylovat se a svůj záměr naplnit je ve skutečnosti velká věc“, definují jednu z myšlenek výstavy kurátorky Marie Kordovská a Anna Sedláček Roubalová.

Kurátorky vnímají a v projektu dále zpracovávají všeobjímající pocit paralýzy vznikající přehlcením zprávami o extrémních politických, klimatických, společenských a dalších výjimečných situacích. Lidé tyto informace získávají prostřednictvím svých mobilních telefonů a počítačů. Jejich obrovské množství, často generované algoritmy, nedává jednotlivci možnost problémy řešit a vede k pocitu zahlcení a bezmoci.

„Pro nás, kurátorky výstavy Velká věc, bylo důležité, aby se naši návštěvníci necítili podobně zahlceni. Myslíme si totiž, že paralýzy je možné se zbavit. Ze studentských prací jsme proto vybraly takové, které s námi tuto myšlenku sdílejí. Jsou to projekty přistupující ke světu jako k místu, které má stále cenu zkoumat, naslouchat mu a pečovat o něj. Vystavená díla nedemonstrují individuálního génia svého autora ani nepřinášejí utopické vize univerzální kolektivní praxe. Navrhují hmatatelná a reálná řešení, která nám mohou pomoci žít o něco lépe“, vysvětlují Marie Kordovská s Annou Sedláček Roubalovou.

Výstava v Pražském domě představuje výběr projektů studentek a studentů UMPRUM napříč všemi ateliéry školy. Každý z nich nabízí vlastní cestu, jak daný problém vyřešit, změnit perspektivu pohledu, získat inspiraci u druhých, nebo začít přímo u sebe. Problematiku jednotlivých prací podrobně dokumentuje a přibližuje výstavní katalog.

Již jedenáctou přehlídku UMPRUM na festivalu Brussels Design September bude možné navštívit až do 30. září.

 

Kurátoři výstavy: Marie Kordovská, Anna Sedláček Roubalová a Petr Hák
Vystavující:
Ilya Bazhanov, Dita Buchtová, Tereza Burianová, Julie Černá, Sofie Gjuričová, Thea Chatrná, Svetlana Devyatkina, Sabina Falcmanová, Inga Khatiashvili, Jakub Kozelka, Valéria Kršiaková, Adam Kvaček, Darja Lukjanenko, Jasmína Lustigová, Mike Ma, Jiří Macků, Tomáš Máčik, Ondřej Mazanec, Matej Mihályi, Petra Mikolášová, Jakub Míča, Matěj Neubert, David Novák, Kristína Opálková, Natália Peterková, Mikuláš Procházka, Ruta Putramentaite, Anastázie Rainischová, Jakub Rozehnal, Šimon Schnierer, Barbora Satranská, Ondřej Salava, Filip Sobol, Ema Soukupová, David Stingl, Antónia Stretavská, Kateřina Suchánková, Kateřina Šípová, Jana Štefková, Jáchym Štulíř, Thanh Mai Tranová, Tuan Trieu, Patrik Trska, Jonáš Urbánek, Valerie Vrbová, Josef Žárský, Viktória Žigmundová
Architektura: COSA: Markéta Mráčková, Barbora Šimonová
Grafický design: Ondřej Mazanec, Kateřina Pravdová
Fotografie: Tomáš Zumr

Výstava vznikla ve spolupráci s Pražským domem v Bruselu a za podpory Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii.