Expozice Zahrada

Centrum pro umění a ekologii UMPRUM slavnostně otevřelo expozici Zahrada! Pro expozici nově vzniklá umělecká díla si můžete přijít prohlédnout do zahrady Kafkárny/ Centra pro umění a ekologii UMPRUM každou první neděli v měsíci.  

Expozice Zahrada

Kurátorská koncepce expozice Zahrady:

Kafkárenská zahrada zůstávala dlouhou dobu ve stínu. Nejprve naši pozornost “odváděla” stavba a produkce monumentálního sochařského ateliéru Bohumila Kafky, později využívání místa jako pracovního prostoru pro kamenickou dílnu a následně pro tvorbu studujících. V posledních letech jsme se v rámci programu Centra pro umění a ekologii UMPRUM zaměřil*yi na zahradu nejenom jako okolí ateliéru nebo užitnou plochu, ale především jako místo setkávání, sdílení, kritické a kreativní výměny, a také jako na svébytný mnohovrstevnatý organismus, který stojí za to zkoumat, přibližovat se mu, učit se z něj, ale také o něj citlivě pečovat a vyjadřovat mu svůj respekt. 

 

V nedávných aktivitách a programech jsme vycházeli*y tematicky ze zahrady jako prostoru pro umělecké i mezidruhové vzdělávání, rozvíjení třetí role univerzity, výzkumu a činností ohledávajících průsečíky mezi tématy současnosti a role a možností umění a to ve specifickém terénu - zahradě ve městě. Tématy, která se nám dařilo otevírat a navzájem propojovat byly občanská odpovědnost, podpora komunit, možnosti ekofeminismu, nerůst a udržitelnost. V zahradě se odehrála drobná setkání, sympozia, kurátorovaná vaření, performativní vstupy, několikadenní soustředění dětských skupin. To shrnuje také kniha Dům a zahrada, která bude uvedena společně s expozicí zahrady.

 

Expozice zahrady je pokus o nasvícení mnohosti, proměnlivosti, procesu stávání se, společného i individuálního zážitku a možností hlubšího napojení s lidským i více než lidským světem. Odhaluje mnohaleté vrstvení a kompostování i další procesy, které se v zahradě odehrávaly a odehrávají, aniž bychom je přitom musely binárně dělit na přírodní a kulturní. Odhaluje komplexitu zahrady se vším co jí utváří, místo abychom do ní vkládali umělecká díla. Expozice využívá kriticky pojem nasvícení, který stojí historicky v jádru konceptu tvorby výstav jako mocenského nástroje vyzdvižení a upozadění. Zahrada pro nás není podřízený nástroj nebo kulisa, ale spolupracovnice s mnohem důmyslnějším tělem a inspirativními vnitřními procesy, které probíhají paralelně s lidskými. 

 

Expozice nevznikala ze dne na den, je výsledkem dlouhodobého kolektivního pozorování, ladění se na zahradu a prohlubování mezidruhové sítě. Díky minimu výrazných zásahů od doby jejího oplocení před sto lety je zahrada unikátním mnohatělem, které v tomto křehkém hájemství přežívá uprostřed rušného města, které vše mimolidské extrahuje, vytěsňuje, dostává pod kontrolu. Z křoví a zpod listů se vynořují fragmenty sochařských děl minulosti, které nabízejí podloží mechům nebo houbám - zahrada si je přizpůsobuje pro vlastní potřeby, včleňuje je do svého mnohovrstevnatého těla. Díla - zahradní intervence tvůrkyň a tvůrců z posledních let nebo i zcela nová vznikají se záměrem prorůst se zahradou nebo nabídnout impuls nebo oporu pro to, co je v zahradě oslabeno. 

 

Zahrada je světem, do sebe provázaným celkem. Výstavu z ní dělá dramaturgie její prohlídky. Ta udává co se pro tentokrát osvítí a co naopak zůstane skryté. Nejde o expozici děl, ale expozici zahrady se vším, co ji utváří: rostlinami, cestičkami, jezírkem, živočichy na zemi, pod zemí i nad zemí, houbami, sochařskými fragmenty, architektonickými a užitnými intervencemi, ale také pamětí a emocemi, které se s ní pojí. Přidejte se na jednu z nich, přijďte na návštěvu. Nemusíte mluvit nebo poslouchat, je na vás jaké aktivujete při procházce smysly. Chvíli s námi zůstaňte a uvažujte, co nám zahrada může říci o světě, v jakém žijeme, o vztazích, které budujeme, o sítích a možnostech spojení, které často nevidíme, o péči, kterou upozaďujeme, o mimolidské kreativitě, ze které si toho tolik bereme.

 

Návštěvní a provozní ŘÁD kafkárenské zahrady

Obecná ustanovení

  1. Provozovatelem zahrady je Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze se sídlem Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1 a zahrada samotná, která provozuje svoji činnost bez ohledu na návštěvní dobu. 
  2. Účelem tohoto provozního řádu je zajištění chodu zahrady, zejména usměrnění aktivit, stanovení pravidel chování a podmínek užívání lidskými návštěvníky.
  3. Provozní řád se vztahuje na veškeré osoby zdržující se na zahradě nebo v ní vyvíjející činnost ať už to jsou lidé, zvířata, rostliny, houby, věci nebo kdokoliv či cokoliv mimo tyto kategorie.
  4. Zahrada slouží v první řadě všem svým více než lidským obyvatelům, v druhém plánu pak studujícím a zaměstnaným UMPRUM a veřejnosti.
  5. Zahradu může navštívit a užívat každý*á v souladu s pravidly tohoto řádu v řádné otevírací době nebo po předchozí dohodě. UMPRUM po předchozí dohodě také nabízí komentované prohlídky.
  6. Otevírací doba pro veřejnost je každou první neděli v měsíci od 12 do 18 hodin. Nevztahuje se přitom na vstup do ateliéru.
  7. Umělecké a kulturní akce se konají v souvislosti s programem Centra pro umění a ekologii a výukou na UMPRUM a jsou v režimu nezatěžující provoz zahrady (vlastní zajištění úklidu, odvoz odpadu, materiál na zahradě, letní kuchyň).
  8. Údržba cestiček a zeleně neprobíhá primarně s účelem provozu pro veřejnost. Pohyb po zahradě je proto nutné přizpůsobit klimatickým podmínkám a stavu zahrady. Jednotlivé části jsou odlišně přístupné, v případě potřeby požádejte o asistenci v pohybu po zahradě. 
  9. Kromě ateliéru je na pozemku také dům na stromě, přístupný dětskému návštěvnictvu.
  10. Na zahradě je možný volný pohyb lidí, zvířat, rostlin nebo hub, pokud neomezují či neohrožují ostatní. 
  11. Aktivity spojené se zahradou a výukou na ní vycházejí z udržitelného vztahu ke svému okolí, proto dlouhodobě preferujeme pouze akce s veganskou kuchyní.
  12. V zahradě je umístěn kamerový systém se záznamem.
  13. Zahrada nemá WC. 

Na zahradě není dovoleno:

  • a)  poškozování dřevin a trávníku, trhání rostlin či jejich devastace;
  • b)  jakékoliv projevy bezohlednosti, diskriminace nebo násilí vůči jednotlivcům či skupinám (fyzicky, slovně či jinak)
  • c)  kouření s výjimkou označeného místa u ohniště 
  • d)  rozdělávání ohňů a manipulace s otevřeným ohněm (výjimky, řídící se vlastním předpisem jsou možné po předchozí písemné dohodě)
    g) poškozování či zcizování objektu a mobiliáře zahrady;
  • h) odhazování odpadků či jiné znečišťování (veškerý vytvořený odpad je nejvhodnější odnést mimo zahradu).

Na zahradě je doporučeno:

  1. pobývat s respektem a citlivostí vůči ostatním, kteří zde žijí nebo tu jsou na návštěvě
  2. aktivovat smysly, které jsou obvykle v režimu útlumu a pokusit se napojit se na zahradu nebo na sebe navzájem jinak
  3. využít čas k setkání, diskuzi, práci nebo dennímu snění
  4. uvažovat o možnostech prohlubování mezidruhových vztahů (v rámci zahrady i mimo její hranice)

Děkujeme Vám, že Návštěvní a provozní řád dodržujete a přejeme vám příjemný pobyt.

Zahrada a její přátelé.