Úspěch UMPRUM v soutěži Národní cena za studentský design 2023

Projekty studujících UMPRUM sklízely ceny v soutěži Národní cena za studentský design 2023. Hned 3 ocenění - Cenu Unie profesionálního designů ČR, Cenu Ústavu konstruování fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a Cenu za ergonomii České ergonomické společnosti si odnesl projekt S-PLY studentů Ateliéru průmyslového designu Davida Stingla a Filipa Sobola. Neméně úspěšná byla i diplomová práce Basket-like, basket-what, basket-why… čerstvé absolventky Ateliéru textilu Františky Benčaťové, s cenami Excelentní design a Cena ředitelky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a diplomový projekt Koloběh oleje absolventky Ateliéru designu nábytku a interiéru Petry Rudolfové, která byla oceněna Cenou Ústavu designu fakulty architektury ČVUT a Cenou za ekologii. Dobrý studentský design byl udělen Kamile Dvořákové z Ateliéru skla za schránky Cut a Anně Martinkové z téhož ateliéru za skleněný objekt Kropenka.  

Úspěch UMPRUM v soutěži Národní cena za studentský design 2023

Cílem soutěže Národní cena za studentský design je propojování škol a studentů designu s průmyslem, výrobními, produkčními a obchodními firmami, ateliéry a studií v ČR i v zahraničí. Národní cena za studentský design byla vyhlášena poprvé Design Cabinetem CZ v roce 2008. Navazuje na soutěže, které organizovala od roku 1991 do roku 2007 státní instituce Design centrum České republiky. Soutěží se o ocenění Národní cena za studentský design, Excelentní studentský design a Dobrý studentský design. Soutěžní práce předkládá odborným porotám odborný garant soutěže – Design Cabinet CZ.

Ocenění z UMPRUM

Cena Unie profesionálního designů ČR + Cena Ústavu konstruování fakulty strojního inženýrství VUT v Brně + Ceny za ergonomii České ergonomické společnosti

David Stingl a Filip Sobol, Ateliér průmyslového designu
S-PLY - Autonomní zásobování center metropolí

Metropole mají ve svém centru na malém a komplexním území ekonomii i větší než některých států, zásobovat takovou ekonomii je už teď velký problém. Aktuální zásobování velkých měst nákladními vozy projíždějicích celým městem na jednotlivé destinace přináší ekologickou zátěž, ekonomickou neefektivitu, blokování infrastruktury a estetické znečištění. Náš projekt přináší řešení přesunutím většiny této nákladní dopravy ve městě pod zem za využití metra bez zásahu do přepravy cestujících a zorganizováním zásobovací dopravy na ulicích města. Ve spol. se Škoda Group za podpory TA ČR. https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/730/

 

Excelentní studentský design + Cena ředitelky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze

Františka Benčaťová, absolventka Ateliéru textilu
Basket-like, basket-what, basket-why…

Projekt špekuluje o možnostiach mimikrujúceho textilu demonštrovanom na objekte košíka ako počiatku textilu. Experimentom rozohráva priestorovú a vizuálnu ilúziu testujúc hranice žakárového tkania. Chce upozorniť na nuancie a vlastnosti každodenných textilných médií a odkryť ich agenciu. Vzniká archív, ktorý rozoberá jednoduché previazanie horizontálnych a vertikálnych línií, tvorbu priestorovosti priamo na žakárovom stroji použitím vlastných viacvrstvových väzieb a efektných priadzí či dvojitú ilúziu. Projekt vznikol v spolupráci s FTI-labom v Gente a Textiel labom v Tilburgu.
https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/863/

 

Cena Ústavu designu fakulty architektury ČVUT + Cena za ekologii

Petra Rudolfová, absolventka Ateliéru designu nábytku a interiéru
Koloběh oleje

V práci se zabývám tříděním kuchyňských olejů. Zaměřuji se na komplexní služby, od návrhu funkčního produktu pro uživatele, celkovým procesem až po odpadovou společnost. Při tvorbě jsem se zaměřila na problematická místa současného třídění olejů. Díky uživatelskému výzkumu se mi průběžně formovala nejen celková služba, ale i samotné produkty, které jsou její nedílnou součástí. vytvořila jsem nádoby na třídění oleje v domácnosti, vzala si již existující kontejner a usnadnila uživateli vylévání oleje z lahve přímo do kontejneru. Součástí je i informovanost obyvatel pomocí letáčku a webu.
https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/845/

 

Dobrý studentský design

Kamila Dvořáková, Ateliér skla
Cut

Kus skla, který je možné milovat a nenávidět zároveň.
Schránka Cut je určena pro předměty, které bychom chtěli skrýt před sebou samými. Těžký skleněný poklop je částečně tvořen střepy, abychom si opravdu uvědomovali, že jej zvedáme. Tíha materiálu nás nutí k použití obou rukou a větší koncentraci na prováděnou činnost. Ostré hrany samy o sobě působí jako výstraha a při nepozorném doteku nás pak skutečně mohou zranit. A to vše by v nás mělo vyvolat otázku: Chci opravdu skrytý předmět vyjmout? Princip schrány vychází z osobní potřeby odstřihnout se od mobilního telefonu, na němž autorce vznikla závislost při kovidové izolaci.
https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/925/

Anna Martinková, Ateliér skla
Kropenka

Touto prací zdůrazňuji a připomínám, jaké skvostné stavby vznikaly v období barokní gotiky. Navazuji na architektonickou tvorbu J.B. Santiniho Aichela z 18. století a reaguji na ni vytvořením skleněného objektu, který balancuje na hranicích užitého a volného umění. Vycházím z geometrie kaple sv. Anny v Panenských Břežanech a transformuji ji za pomoci stejných principů, jako dříve Santini, do užitného objektu. Tvar kropenky a materiál ctí krásu a čistotu architektury, která vznikala již 300 let zpátky.
https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/905/