Valentýna Janů
Valentýna Janů je absolventkou oboru fotografie na pražské FAMU, následně studovala na Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér intermediální tvorby II/škola Dušana Zahoranského a Pavly Scerankové). Její evokativní instalace často kombinují výpravná videa či videoeseje s prostředím dotvářeným textiliemi a dalšími materiály nebo objekty. Pohrávají si s velkými životními otázkami určovanými světem technologie, patriarchálním uspořádáním nebo změnou klimatu. Valentýna Janů hledá vztahy mezi každodenními starostmi jednotlivců a globální perspektivou, a přestože je její práce v mnohém kritická, je také až obsesivně romantická. Svá díla autorka v poslední době představila například v Kunstverein v Drážďanech (2022), v EXILE Gallery ve Vídni (2019) nebo v Národní galerii Praha (2018). V roce 2021 se stala laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Momentálně působí jako vedoucí Ateliéru intermédií na brněnské FAVU (společně s Jonášem Strouhalem).
Emancipační možnosti současné performance
Projekt se zaměřuje na hledání emancipačních metody současné performance. Zkoumá, jakou možnost kritického a politického vyjádření mají žánrové performativní projevy a jejich provedení v současné všeobjímající realitě spektáklu. Práce má za cíl testovat emancipační strategie periferních performativních žánrů a aktualizovat nalezené principy v lokálním kulturním kontextu skrze vlastní performativní praxi.
Étos performativních žánrů, jako je drag, burlesque, vogueing či strip, je často spojován s tématy sexuality, erotiky a kýče, ale právě i emancipace či bourání genderových stereotypů. Projekt má snahu rozšířit diskurz současného performativního umění o tyto žánry a hledat jejich společné jmenovatele. Zmíněné performativní projevy jsou zkoumány z hlediska genderového, identitárního, historického i kulturního a stávají se východiskem pro umělecký výzkum.