22. 10. – 22. 12. 2021
vernisáž: 21. 10. 2021 v 18 hodin
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Jedním z akcentovaných témat doby socialistického Československa byla bytová výstavba. Nejen tímto problémem se zabývá výstava Budoucnost je skryta v přítomnosti. Architektura a česká politika 1948-89.
Budoucnost je skryta v přítomnosti. Architektura a česká politika 1948-89
Výstavní projekt ukazuje, nakolik jsou zdánlivě nesouvisející obory, jako je architektura a politika, úzce vzájemně propojené. Specifickým příkladem tohoto vztahu je fenomén socialistické výstavby, který se rodil z interakce státních zájmů, architektonické praxe a potřeb veřejnosti. Kurátorka Michaela Janečková se v rámci této koexistence snaží najít symbiózu i třecí plochy. Sleduje témata typická pro dané období, jakými byly praxe státních ateliérů, produkce materiálů v sektoru socialistického stavebnictví, spolupráce s výtvarníky, družstevnictví či propagace bytové výstavby.
„Nikdo nechtěl, aby se reptalo, kritizovalo, nedej bože protestovalo kvůli nedostatku bytů nebo kvůli tomu, že lidi nemají na sídlištích obchody, kina a školky. Architektura vznikala v tomto trojúhelníku zájmů, někdy navzájem slučitelných a někdy naopak vytvářejících třecí plochy. Například stát chtěl ovládat výstavbu i distribuci bytů, ale neměl na to peníze, tak tlačil architekty do levnějších, typizovaných řešení. Zároveň využíval i snahy soukromých stavebníků, kteří si sami a rádi postavili domek za své peníze. Takovým nabízel finanční i jinou pomoc při výstavbě, dokonce povolil a podporoval družstevní stavění“, přibližuje problematiku kurátorka výstavy.
Vztahy mezi jednotlivými skupinami zachycuje i samotná instalace. Exponáty jsou stavěny do vzájemných interakcí, které návštěvníkovi objasňují celý složitý mechanismus. Jak stát informoval a agitoval své občany, jaká byla nabídka a možnosti staveb, jak přistupoval k výstavbě, urbanismu a nezapomíná zmínit i významný vliv umění v architektuře. Dokládají to fotografie, videa, propagační, ale i k výstavbě kritické plakáty, katalogy domků i artefakty, jako velmi často využívaný kabřincový obklad. Samotné exponáty jsou doprovázeny rozšířenými popiskami, vyprávějícími příběh, který tematizuje některý z aspektů vztahu architekti – stát – veřejnost.
Výstava Budoucnost je skryta v přítomnosti se snaží na vybraných exponátech demonstrovat aspekty mechanismů, které v trojúhelníku státní politiky, architektů a společnosti ovlivňovaly tehdejší výstavbu.
Kurátorka výstavy: Michaela Janečková
Koncepce výstavy: Michaela Janečková, Veronika Rollová
Architektonické řešení: RCNKSK architekti
Grafický návrh: Tereza Hejmová, Kristýna Žáčková
Produkce: Ditta Pfefferová
Výstava představuje jeden z výstupů výzkumného projektu Architektura a česká politika v 19.–21. století Katedry teorie a dějin umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Projekt podpořilo Ministerstvo kultury České republiky v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI II (DG18P02OVV041).