KURTOVI
Ateliér veškerého sochařství k osmdesátkám Kurta Gebauera
9. 6. – 14. 8. 2021
Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
KURTOVI
Ateliér veškerého sochařství k osmdesátkám Kurta Gebauera
9. 6. – 14. 8. 2021
Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno:
úterý 8. 6. od 18 do 22 hodin,
dále pondělí až sobotu od 10 do 18 hodin až do 14. 8. 2021.
Pozor!!!
Z důvodu natáčení bude galerie výjimečně uzavřena ve dnech 2.-6. 7., 10. 7. a 17.-18. 7. 2021!!!
Vítejte ve světě veškerého sochařství!
Nejméně jeden sochař do každé vísky, socha do každé ulice.
Tam kde příroda a dějiny nedaly nic pěkného pro oko, tam je místo pro veškeré sochařství, tedy malbu, instalaci, představení, dobrou architekturu, krajinu, sochu neb když se lidské oko nudí, začne člověk zlobit
Kurt Gebauer
Jen málo pedagogů znamená pro studenty tolik, že jsou s nimi v kontaktu ještě dlouho po absolutoriu. Jedním takovým je sochař, emeritní profesor UMPRUM Kurt Gebauer, který od roku 1990 do roku 2012 vedl Ateliér sochařství a na UMPRUM působil až do roku 2015. Letos v srpnu oslaví 80 let a jeho studenti pro něj připravili výstavu, která bude zároveň oslavou významných kulatin.
Kurt Gebauer je s UMPRUM (VŠUP) spojen od počátku devadesátých let, kdy se formovala její současná podoba. Studovat v Ateliéru veškerého sochařství byl pojem. Prošlo jím více než 150 studentů, mezi nimi například David Černý, Lenka Klodová, Dagmar Šubrtová nebo Václav Magid. Mladí sochaři získávali své praktické i disputační dovednosti v nejsvobodnější době, již tato země zažila a v jednom z nejotevřenějších ateliérů své doby.
„Facha se studenty mě hodně baví. Na UMPRUM jsme dělali spoustu akcí. Studenti, potažmo absolventi, jsou pro mě rodina, někteří si mě adoptovali za taťku“, směje se Kurt Gebauer. “S mnohými jsem v kontaktu, někteří se rozprchli do světa, i tak si voláme, občas se vidíme nebo alespoň sleduji co se s nimi děje. Byla řada výstav, účast na sympoziích, soutěžích, víme o sobě. Rodina žije. V Třeboni na půdě zámku jsme dali do kopy stálou expozici studentských a po-studentských prací, další bude v barokní sýpce v Drahkově na Benešovsku.“
Instalace v Galerii UM kombinuje dílo Kurta Gebauera s energií a prací jeho žáků. Od Gebauera bude k vidění velká série figurálních Trubkounů z let 2016 – 2020, a nádherný dosud nevystavený dívčí akt, na němž sochař pracoval v letech 1978-2018. Dominantu v pozadí výstavní síně tvoří velký portrét Kurta Gebauera, vytvořený Dianou Winklerovou z fotografií ze života ateliéru a současné tvorby jeho studentů. Součástí projektu jsou také videa a tzv. Kurtazník, vzkazy absolventů, jak se mají, co dělají a jak pokračuje jejich tvorba. Uprostřed místnosti na velkém stole bude místo pro sochy – dary studentů a absolventů Ateliéru veškerého sochařství.
„Výstavou jeho žáci odpovídají na otázky po smyslu umělecké aktivity prostřednictvím videí, dokumentačních fotografií, jasně formulovaných stanovisek i svými „dary“ – sochami k poctě svého pedagoga. Dosud poslední velkolepá sochařská série Kurta Gebauera je obklopena esencí jeho pedagogického působení. Což je uspokojivý pohled do budoucnosti sochařství“, přibližuje výstavu její kurátorka, Martina Vítková. Speciálně pro výstavu vzniklo půlhodinové video, rozhovor s Kurtem Gebauerem, který vedla Ivana Junková, natáčely Julie Slovenčíková a Šárka Leinweberová. Název výstavy, Kurtovi, není jen věnováním, ale také přihlášením se k rodinné, či kmenové příslušnosti.
Akce samotná není pro Kurta Gebauera překvapením. Na její přípravě se aktivně podílel od samotného začátku. Velkou výstavou, prezentovanou v Národní galerii v Praze v letech 2019-2020, ani výstavou v Galerii UM oslavy 80tin významného sochaře a pedagoga nekončí. Na srpen 2021, měsíc, na který jeho kulatiny připadají, plánuje se svými studenty ještě velkou výstavu v Opavě.
Kurt Gebauer (*18.8.1941) se narodil v Hradci nad Moravicí. Vyrůstal ve velmi skromných poměrech a již od dětství se zajímal o výtvarnou tvorbu. Jako samouk zvládl základy kresby, malby a později také sochařství. Studoval na Střední škole uměleckých řemesel v Brně (1955–1956), Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích (1956–1959), a poté na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického. V roce 1965 absolvoval stáž u profesora Otto Herberta Hajka ve Stuttgartu. V roce 1972 pak u profesora Césara Baldacciniho na Académie des Beaux-Arts v Paříži.
Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969.
Od roku 1990 do roku 2012 vedl Ateliér sochařství (Ateliér veškerého sochařství) na pražské UMPRUM. Na této škole působil ještě následující tři roky - do roku 2014 vedl své diplomanty a rok poté mezioborový předmět Veřejný prostor. V roce 1992 byl jmenován profesorem a v roce 2018 mu byl UMPRUM udělen čestný doktorát. V současné době vede předmět Veřejný prostor na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni.
Kurt Gebauer je významný svým autentickým celospolečenským přínosem v oblasti současného výtvarného umění. Oceňován je i za průkopnickou tvorbu ve veřejném prostoru a nezaměnitelný aktivní postoj člověka a občana. A nelze opominout i jeho výjimečné pedagogické působení.
Tvůrčí a instalační tým: Martina Klouzová-Niubo, Diana Winklerová, Dagmar Šubrtová, Iva Junková, Marek Rejent, Zdeněk Ruffer, Tomáš Kubačka, Kurt Gebauer
Kurátor: Martina Vítková
Grafika: Jan Stuchlík a Jarka Straková
Studenti Kurta Gebauera:
Lenka Hubená / Štěpán Čapek / Lenka Tsikoliya (Janušková) / Aleš Novák / Michal Kohút / Barbora Krejčířová / Helena Sequensová / Adam Stanko / Barbora Maštrlová / Diana Winklerová / Kateřina Braunová / Denisa Hřičiščová / Petra Vlachynská / Štěpánka Brodecká Trenz / Jakub Přecechtěl / Vojtěch Bilišič / Jan Haubelt / Petr Bařinka / Markéta Poislová / Erika Kohoutová / Jiří Světinský / Svatava Freyová / Marie Hladíková / Viktor Špaček / Zorka Krejčí / David Kraček / Jitka Navrátilová / Jan Slovenčík / Karolína Neprašová / Martin Kocourek / Marta Hošťálková Hošková / David Baránek / Stanislav Zámečník / Dagmar Šubrtová / Ivana Junková / Jan Formáček / Zdeněk Ruffer / Hana Poislová / Verona Prokopová / Stanislava Konvalinková / Jan Novotný / Matouš Lipus / Jiří Merčák / Vojtěch Kokeš / Marek Rejent / Lenka Klodová / Veronika Zapletalová / David Černý / Denisa Ujhelyiová / Jiří Finger / Adriana Korkošová / Patrik Vlček / Josef Petr / Jiří Kočí / Ivan Novotný / Jan Stolín / Michaela Horáková / Martin Péč / Josef Denkr / Petr Kuba / Richard Wagner / Daniel Paul / Adam Rybka / Zuzana Čížková / Klára Bémová / Eva Hronovská Horská / Eva Matoušová / Zdeněk Russmann / Vladimír But / Jiří Marák / Martina Nosková / Anej Nuhanović / Jakub Tauš / Karolína Bílková / Adam Vačkář / Aleš Chapula / Petr Valčík / Václav Hendrych / Martina Klouzová Niubó / Petr Palička / Martin Korkoš / Petr Stanický / Anna Polanská / Anna Ročňová / Jan Boháč / Markéta Jáchimová / Václav Polián / Dan Bařinka / Tereza Erbenová / Stanislav Karoli / Petra Šípková / Martina Nosková / Radka Salcmanová / Rudolf Samohejl / EPOS 257 / Veronika Neumanová / Elaine Milford / Helena Petržílková / Ekkehart Böhnel / Christian Eiser / Mathias Rüppel / Egils Garkevis / Markéta Šafaříková / Vesna Stefanovska / Ivan Carlos Rayas Martines / Frank Lebros / Quadalupé Escoto Simó / Tanako Nobuko / Joanna Palmer / Shirin Afra / Rocio Pena Macarro / Maria Sainz Arandia / Martin Skalický / Magda Šlezarová / Alison Ruth / Louise Peters / Narcis Dumitru / Dora Kovecevič / Štěpánka Brodecká / Marie Hostinová / Marina Škaric / Filip Gajdušek / Václav Magid / Kateřina Braunová / Kristýna Vašíčková / André Bohm / Benjamin Lesur / Mirta Čakanič / Thomas Galad / Josipa Stefanec / Stanislav Müller / Jana Hofmanová / Jiří Merčák / Radka Vyplašilová / Michaela Petrů / Vladimír Vanko / Juraj Rataj / Maria E. Cano Romero / Tomáš Kubačka / Sighle Breathnach / Simona Janišová / Maria L. Lopéz-Alascio / David Francisco M. Asencio / Luz Maria Barros Rivas / María Alejandra Perez Abellan / Phillip Materna / Eva Hronovská / Zuzana Kieferová / Tereza Vyhnálková / Pavla Beranová / Francisco Javier Heras Navarro / Ascesión Cifuentes / Adéla Täubelová / Janja Prokič / Adam Kovalčík
Film vznikl k příležitosti osmdesátých narozenin prof. ak. soch. Kurta Gebauera a výstavě na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Realizovaly jej Julie Slovenčíková a Šárka Leinweberová studentky Filmové tvorby Kateřiny Krutské ze Základní umělecké školy Řevnice.