Studentky UMPRUM mezi nominovanými na Národní cenu za studentský design 2024
Letošní soutěž Národní cena za studentský design se zaměřila na grafický design a mezi nominovanými nechybí ani studentky z UMPRUM – v kategorii Kniha, publikace, brožura jsou nominovány Kotone Utsunomiya, Františka Iblová a Magdalena Konečná s Žofií Fodorovou, v kategorii Projekt to je Klára Daniová.
Kotone Utsunomiya je absolventkou programu v anglickém jazyce Visual Arts v Ateliéru ilustrace a grafiky a do nominací se dostala se svou diplomovou prací „Nekonečný příběh“. Nekonečný příběh (Infinity) je vyprávění, ve kterém se vydáváme na nekonečnou cestu se sluncem a nekonečným vesmírem. Autorská kniha byla vytištěna 5-ti barevným sítotiskem v školní grafické dílně, pod vedením Reného Řebce.
Studentka Ateliéru ilustrace a grafiky Františka Iblová v soutěži postoupila se svou autorskou knihou „podzem toky hory mraky“, která promlouvá ke čtenáři mnohohlasně. Texty knihy, která je tvořená slepotiskovými reliéry, vznikaly participativně, spoluprací kolektivu umělkyň. Snaží se kultivovat vnímavost k živé zemi a více-než-lidské perspektivě. Kniha nás zve k empatii a citlivosti k živým sférám těla Země, které ve čtyřech kapitolách hmatatelně prostupují konopným papírem, skrz půdu, vodu, horské masivy až k mračnům.
Studentky Ateliéru tvorby písma a typografie Magdalena Konečná a Žofie Fodorová se do užšího výběru soutěže dostaly za grafické zpracování knihy editorek Amálie Bulandrové a Kateřiny Vídenové „Kafkárna / Dům & zahrada“, kterou vydalo Nakladatelství UMPRUM. Publikace je kolektivním sborníkem a teoreticko-uměleckou reflexí projektu Centra pro umění a ekologii UMPRUM. Podobně jako archiv projektu zachycuje jeho procesuálnost v letech 2022–2024 a shrnuje jak teoreticko-metodologické, tak imaginativní a vizuální uvažování o tématech umění, ekologie, inkluze, ekofeminismu, nerůstu a komunitního soužití ve veřejném prostoru.
Absolventka Ateliéru grafického designu a nových médií Klára Daniová porotu zaujala svou diplomovou prací „Spolubydlení“, která je k dispozici v knižní i on-line podobě. Projekt Spolubydlení se zabývá bytovou krizí a spolubydlením. Nahlíží na problém z různých stran. Trend spolubydlení přibývá a zvyšuje se věk lidí, kteří tento „mezikrok“ k osamostatnění využívají. Bydlením mladých v době krize se zabývá jak Socioekonomický ústav na Akademii věd, tak média. Ve Spolubydlení Klára interpretuje získané poznatky a dává je do zcela nových souvislostí.
Do soutěže Národní cena za studentský design 2024 se celkem přihlásilo 121 prací. Mezinárodní porota GRAND složená z profesionálů v oborech vizuální komunikace, nezávislých expertů, kurátorů muzeí, nejlepších profesionálních studií, designérů a respektovaných osobností oboru, které nejsou přímo spjaty s výukou, bude nominované práce hodnotit 12. září 2024 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.