PROGRAM ATELIÉRU S HOSTUJÍCÍM UMĚLCEM UMPRUM V ZS 2024/25

Hostující umělkyní UMPRUM v zimním semestru 2024/25 je Anna Witt

PROGRAM ATELIÉRU S HOSTUJÍCÍM UMĚLCEM UMPRUM V ZS 2024/25

Semestrální téma:
Přežití těch nejjemnějších.
Performativní strategie

V kurzu budeme zkoumat performativní strategie, které navozují alternativní sociální scénáře a mikro-utopie jako kritickou reflexi podmínek v současné kultuře kapitalismu. Odrazovým můstkem nám budou teorie hnutí zdola, radikální imaginace a vzájemnost.  

K výzkumu budeme přistupovat z perspektivy tělesné zkušenosti a angažování se ve specifických kontextech a s dosahem mimo vlastní pracovní skupinu. Poskytneme prostor experimentům a kolektivní dynamice. Budeme studovat performance jako time-based medium v celém jejím spektru. Podíváme se na různé možnosti její prezentace a aktivace publika.

Program doplní workshop Alicji Rogalské (PL; kolaborativní akce, umělecký výzkum) a Kateryny Lysovenko (UK; malba, figurace, politické motivy v umění).

 

Profil hostující umělkyně:

Anna Witt (ona/jí) pracuje ve formátech performativních intervencí a video instalací.

Vytváří situace, ve kterých reflektuje sociální struktury a politikum každodenna se zvláštním zřetelem k tématům práce, pracovní síly, třídy, migrace a genderu. Ústřední roli hraje tělesnost ve vztahu ke zkušenosti jednotlivce a skupiny.

Witt do své práce vtahuje – většinou doslova fyzicky – kolemjdoucí ve veřejném prostoru nebo specifické skupiny (např. zdravotní sestry a ošetřovatele, tovární dělníky a dělnice, aktivistky a aktivisty, lidi ze sociálního bydlení nebo fóra mladých). Uvádí je do experimentální dynamiky a iniciuje jejich skupinové rozhodování, přičemž nechává prostor improvizaci a individuálnímu vyjádření. Používá různé performativní strategie, m. j. opakované imitace kódovaných gest nebo utváření komplexních choreografií, s důrazem na momenty solidarity a emancipačního přemýšlení.

 Její práce prezentovaly mimo jiné Kunstintituut Melly, Rotterdam (2023); Kunstmuseum Wolfsburg (2022); Kunsthalle Vienna (2021) nebo SEMA Seoul Museum of Art (2019).

Samostatně vystavovala např. v Kunstverein Wolfsburg (2024); Museum Belvedere 21 Contemporary, Vienna (2018); Kunst Halle Sankt Gallen (2016).

Účastnila se bienálí Aichi Triennial 19, Nagoya; 1st Vienna Biennale; Ljubljana Biennale of Graphic Arts; Lux/ICA Biennial of Moving Images, London; 6. Berlin Biennale of Contemporary Art a Manifesta 7 v severní Itálii.

Je držitelkou cen Outstanding Artist Award 2020; Otto Mauer Prize 2018; Art Prize ‘Future of Europe’ in 2015 a BC21, Belvedere Contemporary Art Award in 2013.

Studovala Performativní sochařství u pedagožek Monicy Bonvicini, Asty Gröting and Magdaleny Jetelové. Momentálně je stipendistkou Dorothea-Erxleben scholarship v HBK Braunschweig.

 

Ilustrační foto:

Cvičební sestava. Kolaborativní projekt a performance ve veřejném prostoru. 2022. Foto: Joanna Pianka

 

Struktura výuky

Hostující umělkyně a koordinátorka společně povedou ucelený teoretický a praktický kurz.

Semestrální program bude probíhat průběžně na týdenní bázi. Studenti se budou setkávat pravidelně každý týden. Hostující umělkyně a další přizvaní hosté povedou nad rámec toho intenzivní workshopy. Program ateliéru nebude bránit studentům v plnění ostatních předmětů jejich výuky.

Výuka bude probíhat primárně v angličtině. 

 

Přihlášky

Program je součástí Katedry volného umění UMPRUM a nabízí místa i studentům jiných kateder a škol.

Ke studiu přijímá studenty bakalářského, magisterského i doktorského studia s výjimkou prvního ročníku bakalářského studia a semestrů, ve kterých uchazeči ukončují studium bakalářskou nebo diplomovou prací.

Studium v Ateliéru s hostujícím umělcem má statut studijní stáže. Podmínkou je řádné ukončení předešlého semestru a zápis do stávajícího semestru v předepsaném termínu. Pro přihlašování a další informace prosím písemně kontaktujte kmenovou pedagožku ateliéru Slávu Sobotovičovou, ssobot@vsup.cz, +420 737 620 381.

Uzávěrka přihlášek je 15. 9. 2024

 

Dosavadní hostující umělci UMPRUM a témata jejich kurzů:

 

LS 2023/24: Setareh Shahbazi: Oči, vraťte se! Vzájemnost v umění.

ZS 2023/24 Jana Ndiaye Berankova a hosté: Východ-Jih: Mezinárodní výměny mezi střední a východní Evropou a Afrikou.

LS 2023/2024 Özlem Altin: Nakreslíme si mapu, abychom se mohli ztratit. Vztahy jako krajina

ZS 2022/2023 Marwa Arsanios: Budování struktury. Strategie sebeorganizace skupiny

LS 2021/2022 Viktor Timofeev: Polévka z procesu. Výhybky a návraty v umělecké praxi

ZS 2021/2022 Matt Mullican: Detaily z imaginárního vesmíru

LS 2020/2021 Maja Smrekar:  Dialog s různými partnery včetně mimo-lidských

ZS 2020/2021 Sam Lewitt: Měřítka

LS 2019/2020 Tyler Coburn: Alternativní scénáře, spekulativní strategie

ZS 2019/2020 Justin Fitzpatrick: Kritický potenciál malby

LS 2018/2019 Nina Beier: Kulturní významy objektů a materiálů

ZS 2018/2019 David Maljković: Přesahy instalace

LS 2017/2018 Marie de Brugerolle: Odkaz dějin performance

 

Jedním z cílů kurzu je podpořit mezioborový kontakt v rámci výuky na UMPRUM.

Projekt vychází z profilu Ateliéru s hostujícími umělci UMPRUM jako platformy pro aktuální témata a perspektivy v umění, jeho kontextualizaci, přesahy do jiných disciplín i redefinici rolí a nároků na současné umělce.