30. 11. 2024 od 19:00 hodin
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 5, Praha 1
délka akce 90 minut
Zvuk, obraz a jejich synergie. Multimediální imerzivní představení připravené studujícími Ateliéru animace a filmu UMPRUM, ve spolupráci se studujícími katedry skladby HAMU, ohledává téma vzpomínek, jejich nezachytitelnosti a efemérnosti.
V prostorách UMPRUM se představí jedinečná akce, která vzešla ze společné spolupráce studujících ze dvou institucí. Instalace, experiment, zvuk, animace, hudba, světlo a tma. V Technologickém centru UMPRUM v Mikulandské ulici se na konci listopadu budou moci návštěvníci a návštěvnice ponořit do vzpomínek, které pro každého znamenají něco jiného, jsou prchavé a komplexně těžko zachytitelné. Pět samostatných děl, které se dohromady propojují v jeden celek nabízející neopakovatelný zážitek.
Cyklus vzpomínek
Hanna Palamarchuk & Benjamin Kotík
Jak stárneme, mění se i naše paměťová stopa, vzpomínky na dávnější minulost. Proměňuje se i vnímání průběhu času: čím jsme starší, tím rychleji plyne.
Hudební kompozice Cyklus vzpomínek si pohrává s výseky našich životů, které jsou definovány určitým typem vzpomínek. Ve skladbě prochází fiktivní postava jednotlivými fázemi života, od narození až po smrt. Motivy se v průběhu skladby opakují, tak jako určité momenty v životě, ale v jiném tempu, tónině či harmonickému doprovodu. Jednoduchá harmonie intervalů se vztahuje k dětství, atonalita s polyrytmií pak ke každodenním překážkám v dospělosti. Kým konkrétně hlavní postava je, už je na posluchači samotném. Je možné, že mu bude důvěrně známá…
Déjà vu a jamais vu
Viktor Klemša & Pavol Béreš
Ústředním tématem jsou fenomény Déjà vu a Jamais vu. Instalace pracuje s vrstvením materiálu, zvukových samplů, filmových pásů, s vrstvením vzpomínek. Obraz bledne, překrývá se, láme se a bortí, a to za doprovodu hrkotu strojů, živé hudby a ruchů kolem. Dezorientující prostor na který si diváctvo možná zvykne, možná rozpozná opakující se rámce, které ale nikdy nebudou přesně stejné.
Tato instalace může vyvolat záchvaty u osob s fotosenzitivní epilepsií.
Z chaosu do chaosu
Sofie Fenyková & Zuzana Hodulová & Patrik Herman
Interaktivní audiovizuální instalace, monument, zobrazující nepřetržitý tok vzpomínek a jejich vzájemnou interakci, dekonstrukci a rekonstrukci sebe samých, mlhavost i jasnost. Syntetické splývání různých vzpomínek a organicené hledání nových vztahů mezi nimi. Reálné vzpomínky a zdokumentované zážitky se v instalaci přetavují do skupinového chaosu, ve kterém divák pozoruje vír vzpomínek a vytahuje z něj individuální fragmenty a hledá osobně specifické vazby. Opětovně se stává součástí davu a propojuje se s viděnou realitou. Komplexní síť kabelů spojená s obrazovkami je metaforou na neustálou existenci vazeb všude okolo nás.
Le Jardin des Plantes
Iris Hobson-Mazur & Tobiáš Horváth & David Pevný
Zahrada jako metafora naší paměti, její pomíjivosti, roztříštěnosti a neuchopitelnosti. Z tisíce drobných kousků detailů se skládá obraz, který možná s původní zahradou nemá nic společného, ale zároveň je vším co máme. Fragmenty seskládáné z různých druhů materiálů, zdrojů, jak vizuálních, literárních, tak zvukových se kolem nás zdánlivě náhodně objevují a zase mizí. Technika projekce s pomocí starého meotaru a diapozitivu podtrhují pomíjivost celé performance a navozuje pocit nostalgie po tom, co nikdy nebylo.
Hřích 2520
Ismini Vafiadu & Jan Gregor
Komplexnost lidské paměti v jedné audiovizuální instalaci. Osm notových osnov, z nichž každá symbolizuje jeden ze sedmi "hříchů" paměti – kognitivní chyby, které zkreslují náš vztah k minulosti. První osnova zobrazuje zdravou, neporušenou paměť, zatímco ostatní vyjadřují různé nedostatky, jakými jsou zapomínání, zkreslování či falešné vzpomínky. Pomocí vizuálních efektů se hudební linie nejen rytmicky synchronizují, ale také vyjadřují charakteristiku každého paměťového "hříchu".
Přibližná doba trvání akce 60 min.
Vstupné dobrovolné.
_________________
Vizuální autoři a autorky (UMPRUM): Sofie Fenyková, Zuzana Hodulová, Iris Hobson-Mazur, Viktor Klemša, Hanna Palamarchuk, Ismini Vafiadu.
Skladatelé (HAMU): Jan Gregor, Patrik Herman, Tobiáš Horváth, Benjamin Kotík, Pavol Béreš, David Pevný
Hudebníci a hudebnice: Pavol Béreš, Jan Gregor, Nina Honová, Honza Michálek
Hudební supervize: Richard Grimm, Tobiáš Horváth
Technická spolupráce a obrazová supervize: Jan Drozda, David Pacult, Jakub Zich
Produkce: Silvie Demartini, Martin Kmec, Richard Grimm, Tobiáš Horváth
PR: Michaela Režová, Kamila Stehlíková, Lucia Reiprich Maloveská
Akci spolupořádá HAMU, UMPRUM, ateliér Animace a film a Ensemble Terrible.
Akce je realizována díky finanční podpoře Státního fondu kultury, MK ČR, MŠMT, UMPRUM a HAMU.