Neplačte, znovu se shledáme. Náhrobní kameny, svědci česko-německých dějin

20. 2.-25. 4. 2025
Sudetendeutsches Haus, Hochstrasse 8, Mnichov, Německo

Připomínat si minulost a učit se z ní je důležité. To si uvědomují i studenti a studentky Ateliéru tvorby písma a typografie UMPRUM, jejichž projekt zaměřený na dokumentaci náhrobních kamenů sudetských Němců se stal součástí výstavy „Weint nicht, es giebt ein Wiederseh´n. Grabsteine – Zeugen deutsch-tschechischer Geschichte. Neplačte, znovu se shledáme. Náhrobní kameny, svědci česko-německých dějin“ v Sudetoněmeckém domě v Mnichově.

 

Neplačte, znovu se shledáme. Náhrobní kameny, svědci česko-německých dějin

Studující Ateliéru tvorby písma a typografie společně s vedoucími Filipem Krausem a Janem Čumlivským dokumentovali v posledních dvou letech hroby sudetských Němců na hřbitovech v českém pohraničí. Nevedl je k tomu jen zájem o grafické zpracování náhrobků, ale především o oživení a zachování paměti. Prostřednictvím techniky frotáže sejmuli stovky otisků náhrobních desek. Výsledky své práce představili nejprve na podzim 2024 na velké samostatné výstavě v jablonecké Nisa Factory.

Mnichovská výstava Weint nicht, es giebt ein Wiederseh´n ale vychází z obecnější kolektivní německo-české paměti a snahy pečovat o náhrobky vysídlenců v obou zemích. Pracuje proto s výběrem několika tematických projektů, které ilustrují základní úvahy a nabízí různé pohledy na společné téma. Mezi nimi je zahrnut i výběr zmíněného projektu Ateliéru tvorby písma a typografie UMPRUM „Hier ruht begraben / Zde odpočívá v pokoji“.

  

Výstavu podpořili:
Bavorské státní ministerstvo pro rodinu, práci a sociální věci, Česko-německý fond budoucnosti, Spolkový vládní zmocněnec pro kulturu a média.

Akce pořádaná Sudetoněmeckým krajanským sdružením a Spolkem Adalberta Stiftera – Kulturním institutem pro české země ve spolupráci s JUKON, mládežnickou organizací německé menšiny v České republice a Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze.