FAQ - CO BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT
KONZERVOVÁNÍ – RESTAUROVÁNÍ UMĚLECKOŘEMESLNÝCH DĚL
1. Co obor nabízí?
Konzervování – restaurování uměleckořemeslných děl je profesní studijní program navazujícího magisterského studia. Zaměřuje se na výuku konzervování a restaurování děl uměleckořemeslné povahy z textilních materiálů, keramiky, skla a porcelánu, obecných a drahých kovů, případně dalších přírodních i kombinovaných materiálů. Těžištěm vzdělávacího procesu je jedinečná profesní a praktická ateliérová výuka. Kromě rozvíjení řemeslné zručnosti a výtvarného talentu je studium zaměřeno na odpovědné a profesní zvládnutí mezinárodně uznávané metodiky restaurátorských průzkumů a postupů, i využívání moderních technologií a materiálů.
2. Jak si vybrat specializaci na KRUD?
V NM programu Konzervování – restaurování uměleckořemeslných děl musí uchazeč/ka prokázat pokročilou znalost řemeslných a rukodělných technik pro zpracování určitého materiálu. Úzká profilace studenta/ky pro určitý materiál by měla vycházet z jeho předchozího studia a profesní přípravy na nižších stupních škol (Bc. obory umění, designu, SŠ, VOŠ). Navazující studium poskytne studujícím vysokoškolské odborné a oborové vzdělání pro restaurování uměleckořemeslných děl (od archeologických nálezů až do 21. století) v návaznosti na jejich předchozí specializace a zaměření a bude rozvíjet jejich již pokročilou znalost uměleckého řemesla.
2. Jak je organizováno studium?
Navazující magisterské studium je koncipováno jako 2,5 leté, studijní plán je tedy rozdělen do pěti semestrů. Studenti mají možnost zaměřit se na jednu ze tří materiálových oblastí (textil, keramika,sklo a porcelán, kovy), kterou si volí při podání přihlášky k přijetí ke studiu. Studijní curriculum je navrženo do dvou segmentů – teoretické a praktické. Společné (zejména) teoretické předměty v oblasti technologie a historie konzervování – restaurování, dějin umění, metodologických přístupů a etických principů konzervování – restaurování a v oblasti společenskovědné jsou zaměřeny na nabývání odborných teoretických znalostí a osvojování odborných schopností a dovedností v oblasti konzervování – restaurování
uměleckořemeslných děl. Doplňuje je dílenská praxe (subject-specific teaching) formou specializovaných praxí v konzervátorsko-restaurátorských pracovištích.
3. Jak bude probíhat ateliérová praktická výuka?
Uměleckořemeslné předměty k praktické výuce budou vybírány „na míru“ dovednostem a dosavadním zkušenostem konkrétního studenta/ky. V průběhu celého
programu je důraz kladen na získání co nejširších zkušeností při práci na autentických historických předmětech. Pod dohledem odborníků s příslušnou licencí a praxí bude u studujících podporováno kritické myšlení, bude kladen důraz na konzervátorsko-restaurátorskou etiku, reflexi a zhodnocení preventivních strategií a vývoj praktických konzervátorsko-restaurátorských dovedností při práci s originálními uměleckořemeslnými díly.
4. Co bude obsahem diplomního semináře?
V posledním semestru studující již samostatně pracují na diplomním projektu, jehož výstupem bude kompletní restaurování či konzervace zadaného předmětu (od průzkumu a návrhu postupu, zpracování podrobného restaurátorského průzkumu a záměru, analytický a laboratorní průzkum a jeho vyhodnocení, prezentace KR postupu, konzervace a adjustace předmětu k uložení, stanovení podmínek dlouhodobého uložení a péče o předmět, restaurátorská a konzervátorská dokumentace dle profesních standardů). V diplomním semináři studující konzultují a prezentují průběžné kroky a výsledky.
5. Jak se mohou uplatnit absolventi/tky KRUD po skončení studia?
Studijní program umožní uplatnění absolventů buď v samostatné praxi nebo v odborných pozicích konzervátorů – restaurátorů, správců sbírek, depozitárníků nebo kurátorů sbírek ve veřejných i soukromých paměťových institucích. Uplatnění najdou v dalších pozicích v oblasti památkové péče, v úřadech státní a veřejné správy a v neziskovém sektoru. Významné a široké uplatnění představuje akademická a vědecko-výzkumná sféra v oblasti péče, interpretace a materiálového výzkumu uměleckohistorických děl. Po ukončení studia bude absolvent/ka připraven/a požádat o Povolení k restaurování kulturních památek stupně 3g v třídníku restaurátorských prací MKČR a doložit požadované práce ve zvolené specializaci.