Jednotlivé ateliéry KVU nabízejí prostor pro všechny způsoby výtvarného vyjádření byť každý má své zaměření a dynamiku, danou zejména potřebami studujících a profesními specifiky vyučujících. VU1 má mimo jiné těžiště v instalaci, sochařství, performance a ekologii, zajímá se o spoluutváření veřejného prostoru a o médium výstavy.
Ateliér chápeme jako společenství lidí se sdíleným zájmem o to, jak současné umění může spoluvytvářet, působit, zobrazovat, prožívat a představovat si svět. Sochařství, které bylo historicky spojeno s názvem našeho ateliéru a k němuž či instalaci má většina student*ek nejblíž chápeme jako způsob, jak v prostoru provázaně vyjadřovat naše přesvědčení, názory, návrhy, koncepce, empatie a emoce, které by mohly měnit stav věcí k lepšímu nejen pro lidi, ale také pro další druhy. Přestože sochařství nechápeme zjednodušeně jako médium, podporujeme a nabízíme výuku sochařských technik a technologií, které znovu promýšlíme ve vztahu k etickým způsobům výroby, uhlíkové stopě, recyklaci a upcyklaci materiálů, environment friendly. Jejich znalost nám pak pomáhá zasahovat do dění a to nejen prostřednictvím výstav a diskuzí, ale i jinými formáty jako jsou kampaně, demonstrace, koncerty, péče, vysazování stromů, akce v krajině nebo veřejném prostoru, nové způsoby narace aj. Výuku se snažíme vést ne-hierarchicky a zahrnout do ní individuální potřeby a zájmy student*ek. Každý člen nebo členka ateliéru má možnost se svobodně vyjádřit, ale usilujeme také o společnou výpověď a vyprávění. V posledních letech se zájem ateliéru ubírá více angažovaným směrem, reaguje na problémy spojené s klimatickou krizí, migrací, suchem, stavem půdy, potravinovou suverenitou, ekologickým žalem, utrpením zvířat. Zároveň však klade důraz na individuální východiska, přístupy a prožívání dnešní reality, jiných a virtuálních světů. Sleduje také různé paralelní praxe a aktivity, které ukazují možnosti rozšíření uměleckého vyjádření do jiných oblastí a hledá funkční průsečíky mezi nimi.
Dominik Lang studoval na pražské AVU sochařství, instalaci a nová média. Krátce intermédia na UMPRUM v Praze, Veřejný prostor na Cooper Union NY a Architekturu bez střechy s Ai Wei weiem v Salzburku. Před UMPRUM pracoval jako asistent zahraničních vyučujících na AVU, lektor Famu, asistent Ai Wei Weie ve Fake studiu nebo jako kurátor Galerie Jelení v CSU. V rámci tvůrčí praxe byl na residencích v Budapešti, ve Varšavě, Rotterdamu, ISCP NY, je stipendista Akademie der Künste v Berlíně a dalších. Samostatně vystavoval v Secession ve Vídni, MUMO Melbourne, Inhotim Bello horizonte, reprezentoval Českou republiku na Benátském bienále a další.
SPOLUVEDOUCÍ ATELIÉRU
Mgr. et Mgr. Amálie Bulandrová
Mgr. Tereza Jindrová
doc. MgA. Dominik Lang
po předchozí e-mailové dohodě nabízíme konzultace studujícím z jiných ateliérů i zájemkyním a zájemcům o studium v našem ateliéru
kontakt:
nám. J. Palacha 80, 116 93 Praha 1
ateliér 004
DOKTORANDI A DOKTORANDKY
Tomáš Svoboda (ukončeno), Sláva Sobotovičová (ukončeno), Radim Langer (ukončeno), Hynek Alt (ukončeno), Martin Zet (ukončeno), Radek Brousil (ukončeno), Jan Boháč, Jan Turner, Marie Lukáčová, Barbora Kleinhamplová, Lenka Štěpanková, Lukáš Hoffman, Jakub Jansa, Savka Marenić
KAFKÁRNA – Centrum pro umění a ekologii UMPRUM
Buštehradská 2, Praha 6
+420 608 653 959, Kateřina Vídenová
Dílna KVU – prostorové a sochařské techniky
Technické centrum, Mikulandská 134/5, 110 00 Praha 1
+420 608 379 641, Jan Haublet