Beyond (Design) Frontiers
13. 12. 2024–4. 2. 2025
vernisáž: 12. 2. 2024 od 18 hodin
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno: Po–So, 10–18
Výstava Beyond (Design) Frontiers představuje spektrum mezinárodní designové inspirace prostřednictvím tvůrčích průsečíků čtyř škol - pražské UMPRUM, barcelonské Elisava School of Design and Engineering, Design Academy Eindhoven a Konstfack - University of Arts, Crafts and Design ve Stockholmu. Výstavní projekt, za kterým stojí kurátorka Agáta Hošnová, zkoumá možnosti sdílení inovativních a nadčasových designových postupů mezi předními uměleckými a průmyslovými akademiemi v Evropě. Prostřednictvím kurátorského výběru prací 16 děl magisterských studentů a studentek, která byla vybrána na základě otevřené výzvy, tak tato výstava představuje specifika každé partnerské školy a zároveň odráží určité společné tendence v myšlení o designu.
Navzdory rozdílným lokalitám sdílejí tyto evropské instituce silný důraz na design v rozšířeném poli - jako součást širší ekologické, sociální, kulturní a planetární infrastruktury. Tato rozpínavost však naznačuje limity, kterým mohou designéři*rky při rozvoji své praxe čelit – zastřešujících motivem této výstavy se tak stalo nacházení a rozmělňování mediálních, konceptuálních a kontextuálních hranic skrze designové uvažování. Na hranice narážíme všude, i když možná občas působí neviditelně – jsme zvyklí*é je plynule překračovat nebo balancovat na jejich hraně. Jindy se naopak setkáváme s hranicemi, které jsou nepřekonatelné. Opomíjíme tak jejich všudypřítomnost – ať už o hranicích přemýšlíme doslovně, nebo v abstraktních rovinách.
Původní znění otevřené výzvy nakonec vykrystalizovalo do heterogenního organismu, ze kterého kurátorka výstavy vypozorovala tři hlavní tendence odrážející některá ze stěžejních témat, které se v současné tvorbě promítají. Tíha ekologických problémů a nutnost nacházení udržitelných alternativ a materiálů nezatěžujících planetu představuje první tematický okruh. Tvůrci*kyně zde experimentují s využíváním mycelia, spekulují nad možnými budoucnosti stavebních materiálů, komentují ale rovněž klimatické katastrofy způsobené lidskou činností, jako je tání ledovců či výsadba monokultur. Druhý okruh se z environmentálně motivovaných děl posouvá ke zkoumání společenského poslání designu, konkrétně k naslouchání marginalizovaných hlasů a umlčených příběhů. Vybraná díla tak znejisťují hranice sociálních konstruktů a principů exkluze, které udávají dominantní společenské skupiny. Hlas se zde tak symbolicky navrací například ženám a jejich zkušenostem v patriarchální společnosti, jiným než bílým rasám, seniorům či dětem se speciálními potřebami. V rovině konceptuální jsou tato díla motivována snahou o emancipační a dekolonizační tendence či společenský obrat v designu.
Třetím pomyslným okruhem, který propojuje první dva, je uvědomění, že se mnoho z děl na výstavě Beyond (Design) Frontiers zabývá procesy ztráty, mizením či neviditelností – ať již je vnímáme ve spojitosti se společenskými nebo ekologickými tématy. Kurátorka tak chtěla dát prostor alespoň některým z těch témat, kterým se možná dnešní designová praxe nevěnuje dostatečně, a zároveň upozornit na to, v jak environmentálně i společensky křehké atmosféře žijeme, kde je třeba ochraňovat vymírající živočišné i rostlinné druhy a snažit se nacházet alternativy nejen v designovém, ale i holistickém každodenním přemýšlení, které přesahuje nás samotné.
text: Agáta Hošnová
Vystavující umělci:
UMPRUM: Filip Frank, Karolína Kopřivová, Katarína Nábilková, Adam Kvaček
Design Academy Eindhoven: Marine Bosi, Poorvi Garag, Sophia Kukuwitakis, Alessio Pinton
Elisava: Louise Zanartu & Louis Boudart, Kaashvi Kothari, Monique Lemos, Eduardo Paso Viola
Konstfack: Sebastian Fältström, Hannah Klein, Olle Sahlqvist, Emma Stocklassa
Kurátorka: Agáta Hošnová
Konzultant koncepce výstavy: Klára Peloušková
Konzultant workshopu: Karolína Voleská
Architektura výstavy: ruina.office
Instalace: Extended
Grafický design: Pavel Kuja
Fotografie: Apolena Typltová
Překlady: Agáta Hošnová
Produkce: Agáta Hošnová, Šárka Váňová
Dodatečné úpravy: Elijah Young
Technický asistent: Marek Volf