U příležitosti uplynutí dvou let od zahájení programu Centra pro umění a ekologii UMPRUM se 30. 4. 2024 uskutečnila na Kafkárně již druhá tisková konference. Spolu se zhodnocením programu centra, uvedením nové knihy Kafkárna / Dům & zahrada, kterou k vydání připravily Kateřina Vídenová a Amálie Bulandrová, byla také slavnostně otevřena nová expozice Zahrada.
Centrum pro umění a ekologii UMPRUM sídlí v objektu tzv. Kafkárny – takřka sto let starém sochařském ateliéru na pražské Ořechovce, který vznikl pro Bohumila Kafku a jeho monumentální realizace, především sochu Jana Žižky na pražský Vítkov. Dřevostavba, která byla původně zamýšlena jako dočasná stavba, je dodnes téměř v původním stavu; drobné úpravy se prováděly v padesátých letech, kdy v ateliéru vznikal model Stalinova pomníku na Letnou, nebo později v období normalizace, kdy na Kafkárně působili kamenosochaři.
Od revoluce Kafkárnu využívají studující sochařství UMPRUM, původně pod vedením Kurta Gebauera, který ji pro školu získal, posledních deset let pod vedením Dominika Langa a dalších spoluvedoucích.
Právě ateliér sochařství začal objekt otevírat veřejnosti a postupně pro něj definovat program, ve kterém se prolíná ekologie a umění. Témata se otevřela sérií Hostin, což byl formát pravidelných komunitních večeří kombinovaných s přednáškami a uměleckými performancemi.
V následujícím období bylo na Kafkárně oficiálně založeno Centrum pro umění a ekologie UMPRUM, jehož program byl v prvních dvou letech financován díky podpoře Fondů EHP a Norska v rámci programu Kultura. Kostrou programu se staly tři mezinárodní několikadenní sympozia (říjen 2022, květen 2023, říjen 2023), díky jejichž hostům a hostkám se společně – odborně, teoreticky, umělecky i intuitivně – ohledávali témata nerůstu, ekofeminismu a komunit.
Kromě toho se na Kafkárně během celého trvání projektu konalo mnoho kratších akcí, workshopů, vzdělávacích i zážitkových programů nejen pro studující, ale i širší veřejnost (workshopy, čtení, přednášky, promítání, večeře…).
„Prostor jsme otevřeli nejen studujícím naší školy, ale i široké veřejnosti, a doufáme, že zůstane otevřený i nadále. Právě téma komunit a společné tvorby, práce a zábavy, tj. decentralizace a částečná soběstačnost, jsou klíčovými momenty při přemýšlení o fungující ekologické a sociálně spravedlivé budoucnosti.“
uvádí Kateřina Vídenová, koordinátorka Centra pro umění a ekologii UMPRUM
Hlavním cílem CUEU je vytvořit v objektu bývalého ateliéru Bohumila Kafky a jeho zahrady prostředí, které bude i nadále otevírat důležité otázky současnosti – kromě ekologie a udržitelnosti i témata inkluze a péče o veřejný prostor.
Celý představovaný projekt vychází přesvědčení, že se zvyšujícími se požadavky na ekologičnost umělecké tvorby, a se stoupajícím povědomím o klimatické změně, je zásadní vytvořit místo, ve kterém se budou zájemci o těchto tématech vzdělávat, nacházet příklady dobré praxe a zároveň budou mít možnost si je vyzkoušet skrze workshopy.
Kafkárna bude nově i těžištěm části výuky UMPRUM a programu Celoživotního vzdělávání, půjde o předměty, které se týkají ekologických témat. Nadále bude sloužit jako místo ateliérové praxe s enviromentálními přesahy, vztahem k přírodě, prací zaměřenou na materiál a veřejný prostor.
Zázemí Centra pro umění a ekologii UMPRUM umožňuje rozvoj mezinárodní spolupráce s organizacemi a univerzitami jako místo setkávání a budoucích ubytovacích kapacit. Navíc bude možné Kafkárnu od května 2024 navštívit i mimo organizované akce, a to každou první neděli v měsíci od 12 do 18 hodin.
„Kafkárenská zahrada zůstávala dlouhou dobu ve stínu. Nejprve naši pozornost ‚odváděla‘ stavba a produkce monumentálního sochařského ateliéru Bohumila Kafky, později využívání místa jako pracovního prostoru pro kamenickou dílnu a následně pro tvorbu studujících. V posledních letech jsme se v rámci programu Centra pro umění a ekologii UMPRUM zaměřili*y na zahradu nejenom jako okolí ateliéru nebo užitnou plochu, ale především jako místo setkávání, sdílení, kritické a kreativní výměny, a také jako na svébytný mnohovrstevnatý organismus, který stojí za to zkoumat, přibližovat se mu, učit se z něj, ale také o něj citlivě pečovat a vyjadřovat mu svůj respekt.”
uvádí Dominik Lang, autor expozice Zahrady Centra pro umění a ekologii UMPRUM
Slavnostní uvedení a tisková konference se uskutečnila 30. dubna 2024 od 14 hodin na Kafkárně / Centru pro umění a ekologii UMPRUM (Buštěhradská 2, Praha 6). Její součástí byl pestrý program seznamující hosty s ateliérem Bohumila Kafky, jeho zahradou, aktivitami Centra pro umění a ekologii UMPRUM, novou publikací Kafkárna / Dům a zahrada a expozicí Zahrada.
Program:
- 14.00 - přivítání a krátké představení programu
- 14.30 - zahájení TK a uvedení knihy Kafkárna / Dům & zahrada
- 15.30 - komentovaná procházka venkovní expozicí Zahrada s Dominikem Langem
- 16.00 - pohoštění, umělecké performance
- 18.00 - křest publikace Kafkárna / Dům & zahrada
Tisková zpráva ke stažení ZDE.
Akce se koná jako součást projektu Centrum pro umění a ekologii UMPRUM, který je financován Fondy EHP 2014–2021 v rámci programu Kultura.