Deborah Menšlová na výstavě Splétání

20. 9. – 30. 11. 2024
ARCHA+, Na Poříčí 26, Praha 1

 

Komentovaná prohlídka výstavy: 6. 11. od 18. 30 hodin, ARCHA+

Studentka Ateliéru fotografie II UMPRUM Deborah Menšlová vytvořila v rámci modulu pro udržitelnost a civilizační otázky Planeta B video EcoNemesis. Svůj projekt podrobně přiblíží v rámci komentované prohlídky, která se koná v pátek 6. prosince.

Deborah Menšlová na výstavě Splétání

EcoNemesis studentky Deborah Menšlové je sedmiminutový video projekt, který vznikl v rámci ateliéru Planeta B na UMPRUM. Video spekuluje o budoucnosti, ve které se ekoteroristická skupina EcoNemesis rozhodne záměrně urychlit destrukci přírodního prostředí jako strategii k vyvolání kolapsu civilizace a následného nastolení nového společensko-ekologického řádu. Video se inspiruje taktikami skutečných (eko)teroristických skupin, aby kritizovalo současnou podobu neoliberální environmentální politiky a radikalistické tendence v současné polarizované společnosti.

Výstava Splétání reaguje na environmentální témata spojená s klimatickou krizí a kriticky reflektuje vztah umělectva k ekologii, šetrnosti, krajině a všemu (jakkoliv ne-lidskému) obyvatelstvu Země. Jedná se o spolupráci tří různých spřátelených organizací: Culture for Future, Artmat a Artbiom. Název výstavy volně odkazuje k myšlenkám filozofky Donny Haraway, která ve své knize „Staying with the Trouble” tvrdí, že všechny věci na Zemi jsou vždy propojeny nebo propleteny s ostatními – tj. i lidské chování ovlivňuje všechny bytosti na planetě Zemi. Řešení ekologické krize tak může podle Haraway spočívat v tom, že se místo na individualitu a autonomii lidstva budeme soustředit na propletenost a vzájemné vztahy a na to, že jsme vždy se svým prostředím neoblomně oboustranně propojeni.

Výstava různorodého mezigeneračního autorstva ukazuje pohled na ekosystém jak z globální, tak lokální perspektivy. Vedle celosvětových témat se zde objevují i projekty spojené s konkrétním místem a jeho proměnou. Umělecké projekty jsou tvořeny s odbornými informacemi od vědců, a dochází tak k přirozenému prolínání oborů i vzájemnému obohacení. Věnují se především vodě, lesu, požáru, rostlinstvu, houbám nebo včelám – tedy systémům či entitám, které, a mnohdy si to v každodenním běhu neuvědomujeme, mají dopad i na další životy ve světě.



Autorstvo: Claude Johann Čierny, Vladimír Havlík, Deborah Menšlová, Mia Milgrom, Bára Müllerová, Tomáš Roček, Tomáš Samek, Tereza Sýkorová, Dagmar Šubrtová, Ivo Škuta, Viktória Žigmundová
Výstavu organizují platformy Artbiom a Artmat, společně s Culture For Future.