Designérky a výzkumnice z projektu Conscious Design nabízí studujícím UMPRUM možnost bezplatné účasti na workshopu o (mezioborové) týmové komunikaci a udržitelném (materiálovém) designu. Workshop se uskuteční 6. 5. 2025 od 13.30 do 17.30 hodin, a to ve spolupráci s laboratoří pro přechod k udržitelnosti SHIFT.
Studující designu a umění se na workshopu setkají se studujícími z technických a dalších vědních oborů. Workshop nabídne prostor pro spolupráci, experimentování s možnostmi využití odpadních materiálových surovin a pro diskusi o jejich případném dopadu na životní prostředí.
O workshopu
Materiály a jejich ekologický dopad nelze generalizovat – je definován našimi činy. Celá cesta volby procesu od zpracování, jež ovlivňuje spotřebu energie a vody, až po realizaci konceptu a představení produktu, se počítá do aspektů, nakolik je daný materiál (následně produkt a následně opět materiál) ekologicky šetrný. Jedná se o celý systém, jakým je s materiálem nakládáno a je to design, průmysl a politické rozhodování, které definuje materiálový oběh a jeho ekologický dopad.
Cílem workshopů je prozkoumat alternativní materiály, podpořit interdisciplinární spolupráci a aplikovat principy cirkulární ekonomiky při materiálovém vývoji a designérské praxi. Na workshopu se zaměříme na využití materiálového odpadu a jeho potenciální aplikaci do konkrétních produktových či systémových řešení.
Účastníci*e budou rozděleni do interdisciplinárních týmů, které budou analyzovat vybraný materiál, hodnotit jeho silné a slabé stránky a navrhovat celý proces realizace jejich návrhu. Součástí workshopů budou podpůrné nástroje a pracovní listy, které pomohou účastníkům při tvorbě návrhů. Na závěr proběhne prezentace týmových řešení, následovaná diskuzí.
Detaily workshopu
- Počet účastníků*ic: 12–16 osob
Facilitátorky
Valentýna Landa Filípková je doktorandkou na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Má zkušenosti v oblasti designu nábytku, produktového designu a materiálového designu. V současné době se věnuje výzkumu zaměřenému na environmentálně odpovědný design, materiálové inovace a interdisciplinární spolupráci. Jako visiting researcher působila na Politechnické Univerzitě v Miláně (Materials Design for Transition (MaDe/Trans) a v MOME Innovation Center v Budapešti. Jako stážistka pracovala pro studio Crafting Plastics a pro Kleiner Studio.
Eliška Novák Knotková je zakladatelkou ekodesign studia Balance is Motion. Má zkušenosti v oblasti módního designu a dlouhodobě se věnuje inovativním materiálům a environmentálním tématům. Působila také jako materiálová konzultantka a lektorka v matériO Prague. O materiálech, inovacích a ekodesignu prezentovala na prestižních akcích jako je TEDx a Communication Summit. Byla také doktorandkou na Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha pod vedením prof. Vladimíra Kočího.
Koho hledáme?
Workshop je určen především studentstvu vysokých škol v oborech designu, umění, techniky a vědy (ale i dalších), které se zajímá o materiály a jejich alternativy reagující na environmentální výzvy.
Kapacita workshopu je omezená, a proto proběhne výběr z přihlášených studentek a studentů. Při výběru budeme zohledňovat studijní zaměření uchazeček a uchazečů s ohledem na interdisciplinární složení týmů.
Nebojte se přihlásit – hledáme rozmanité perspektivy a vítáme studenty a studentky s různými zkušenostmi i úrovněmi znalostí.
Přihlášky
Zájemkyně a zájemce prosíme o vyplnění krátkého formuláře.
O výsledcích výběru budeme všechny přihlášené informovat e-mailem, případně telefonicky.