Definice cíle projektu:
Prof. Shunji Omura je vedoucím Ateliéru skla na prestižní japonské univerzitě umění Art University Musashino v Tokiu. Celoživotně se věnuje uměleckému sklu a vyvíjí své vlastní experimentální autorské techniky, které jsou unikátní v kontextu světového sklářského umění. Jeho díla byla prezentována na množství výstavních projektů po celém světě.
V rámci zimního semestru 2023/24 proběhne přednáška věnující se představení výtvarného díla prof. Omury a jeho žáků a workshop na sklářské huti, který bude zaměřen na průzkum rozdílů přístupů japonského a českého ateliérového skla a práce s experimentálními hutními technikami.
Účast prof. S. Omury na výuce Ateliéru skla je plánovaným pokračování již navázané spolupráce Ateliéru skla na UMPRUM v Praze s prestižními japonskými Akademiemi umění v Tokiu - Musashino Art University a Tokio University of the Arts (Geidai), který by měl v budoucnu vyústit ve společné workshopy a výstavní činnost, následně výměnu studentů mezi universitami. Ta je strany japonských universit podmíněna předchozí alespoň pětiletou spoluprací škol.
Jako odborná asistentka a překladatelka pana profesora Omury bude pozvána MgA. Kristýna Venturová. Kristýna Venturová je vynikající absolventkou Ateliéru skla na UMPRUM v Praze. Po celou dobu studia i v rámci její následné samostatné umělecké praxe u ní byla patrná konzistentní vysoká kvalita tvorby, věnuje se samostatné výstavní činnosti a vyvíjí svoje vlastní autorské techniky a osobitý přístup. Zároveň se už v průběhu studia začala velmi aktivně zajímat o japonskou kulturu, absolvovala dvě stáže v japonském Toyama City Glass Institute a ovládla japonštinu v psané i mluvené formě. Od roku 2018 studuje na Musashino Art University v Ateliéru skla a je, i díky získanému hlubokému vhledu do japonské kultury, velmi cennou koordinátorkou celého projektu sbližování Musashino Art University a Tokio University of the Arts (Geidai) s UMPRUM v Praze. V rámci workshopu profesora Omury bude zastávat funkci odborné asistentky jeho workshopu a koordinátorky jeho pobytu v Čechách. Sama pak představí v rámci samostatné přednášky své autorské dílo, autorské techniky, které vyvinula za pobytu v Japonsku a také pohled na život a kulturu Japonska očima české umělkyně.
Období řešení: 02/23 – 02/24
Poskytovatel: Národní plán obnovy Ministerstvo kultury
Výše poskytnuté účelové podpory: 170 000 Kč