2. 3. 2023 od 19.30 hodin
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1
Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce.
Základní vstupné na akci: 140 Kč
Zvýhodněná cena pro studenty nebo seniory: 120 Kč.
Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.
2. 3. 2023 od 19.30 hodin
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1
Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce.
Základní vstupné na akci: 140 Kč
Zvýhodněná cena pro studenty nebo seniory: 120 Kč.
Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.
Spolek KRUH ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze zahájí svůj přednáškový cyklus s názvem Konečně! V Technologickém centru UMPRUM. Úvodním vystoupením s názvem Loď nepatří jen Theseovi bude netradiční dialog německého architekta Thomase Burlona s německo-belgickým umělcem Berndem Trasbergerem.
Jejich hlavním tématem bude úvaha o autorství, která vznikají v kolektivu, a to jak v umění, tak i v architektuře.
Společný dialog architekta a umělce s názvem Loď nepatří jen Theseovi se bude věnovat kolektivnímu autorství. Jak citovat, využívat, upravovat a transformovat naši kulturu? Není smysluplnější ji chápat jako neustálý proces, ve kterém společně spojujeme své dovednosti, nápady a vkus? Ve kterém není jediný tvůrce, ale kontinuum tvorby, v němž kulturní produkty nemají začátek ani konec, ale rozkládají se mezi minulostí, přítomností a budoucností? Thomas Burlon byl od roku 2009 partnerem dnes již neexistujícího, zato během své existence velmi progresivního, berlínského architektonického studia Brandlhuber+Emde, Burlon. Mezi jejich nejvýznamnější práce patří radikální přestavba industriálního objektu Antivilla nedaleko Berlína, která na první pohled zaujme odhalenou betonovou fasádou a konceptem vybouraných otvorů místo klasických oken. Přímo v Berlíně navrhli budovu na ulici Brunnenstrasse, která slouží jako byty, galerie a byla sídlem jejich tehdejší kanceláře nebo přeměna brutalistního kostela St. Agnes na König galerii, za kterou obdrželi Architekturpreis Berlin. Thomas Burlon nyní působí ve svém studiu Schneider Oelsen.
Bernd Trasberger je německo-belgický vizuální umělec, jehož tvorba se zaměřuje převážně na architekturu, veřejný prostor a jejich úlohu ve společnosti. Ve svých dílech využívá či reprodukuje architektonické a designové artefakty, které následně modifikuje v kontextu jejich historického vývoje a společenského významu. V jednom ze svých prvních děl Am Neuen Wasserturm vytvořil průchozí zmenšeninu městské části Mönchengladbachu. Jeho frotáže náhrobků architektů (Tombs of Architects) vzdávájí hold například průkopníkovi modernismu Mies van der Rohovi.
„V rámci nového cyklu přednášek Konečně! představíme výrazné osobnosti architektury, které nemohly v minulých letech z různých důvodů přijmout naše pozvání. Jarní blok reprezentují autoři, jejichž tvorba je velmi specifická a není určována módními trendy. První z těchto hostů, Thomas Burlon, vystoupil v Praze poprvé už v roce 2017 ve vyprodaném velkém sále kina Světozor. Téma architektury se rozšíří o vliv současného umění právě v dialogu s umělcem Berndem Trasbergerem.” říká k první přednášce nového cyklu Konečně! dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.
Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.
Pořádá: Kruh z.s.
Pod záštitou: České komory architektů