Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze v průběhu prosince 2024 pořádá 37. cyklus veřejných přednášek Umění včera a dnes. Pásmo s podtitulem Mapy nabídne sérii 3 přednášek, které budou nahlížet na mapy například z hlediska krajiny a její ochrany, kartografické tvorby či problematiky tvorby tyflomap.
Přednášky připravili Pavla Pauknerová a Cyril Říha.
Přednášky se konají vždy od 18.30 hodin.
UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1, 1. patro, posluchárna 115
3. 12. 2024
Staré mapy v nové době
Jindřich Prach
Pokusím se na několika příkladech z pohledu přírodovědce ukázat, jak nám staré mapy a letecké snímky pomáhají vidět a chápat změny krajiny, plánovat lokální zásahy v praktické ochraně přírody, hledat místa pro výzkum i jen tak putovat krajinou. Na webových mapových aplikacích můžeme projít a komentovat vámi navržené lokality.
Jindřich Prach (Centrum pro teoretická studia, společné pracoviště Univerzity Karlovy a AV ČR; Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Správa CHKO Český kras)
10. 12. 2024
Tvorba tyflomap: technologie a uživatelské aspekty
Alena Vondráková
Osoby s těžkým zrakovým postižením patří mezi specifickou cílovou skupinu uživatelů map. Dostupnost moderních tyflomap a 3D modelů však stále zaostává za současnými technologickými možnostmi. Proč tomu tak je? Jaká jsou specifika tvorby hmatových map? Proč jsou moderní tyflomapy barevné a jak se liší jejich tvorba od přípravy běžných map? Nejen na tyto otázky odpoví přednáška věnující se tyflomapám z pohledu uživatele, kartografa, speciálního pedagoga, ale také odborníka na 3D tisk.
Alena Vondráková (Katedra geoinformatiky, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci)
17. 12. 2024
Mapa… ne/konvenční vizuální příběh reality
Jan D. Bláha
V přednášce se krátce dotkneme konceptů, které poskytují pole pro humanitní, resp. umělecký přístup ke kartografické tvorbě a kartografickým dílům. Následně budou jako odpovědi na otázky typu Jak se mohou pozitivně ovlivňovat kartografové, grafikové, výtvarníci a odborníci na tematický obsah map?, Kolik společného a odlišného mají výtvarné umění a kartografická tvorba?, Kde jsou konvenční hranice kartografie? demonstrovány příklady kreativity současných tvůrců map. To vše bude zasazeno do komunikace řady oborů a disciplín.
Jan D. Bláha (Katedra geografie, Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem)