David Bláha je historik umění, absolvent bakalářského programu na ÚDU FF UK (BP na téma současného umění ve veřejném prostoru v ČR) a navazujícího magisterského studia na KTDU UMPRUM, kde se ve své diplomové práci věnoval tvorbě fotografa Miroslava Háka. O Hákovi dále bádal v ročním postgraduálním programu post-mag, taktéž na UMPRUM. Do doktorského studia nastoupil na podzim roku 2022, kde se v současnosti věnuje intelektuální, umělecké a pedagogické roli osobnosti Josefa Kaplického v kontextu meziválečného a poválečného československého umění a designu.
V letech 2019–2021 se Bláha podílel na správě databáze Artbiom.cz, která sdružuje umělce a teoretiky umění zabývající se ekologickou a environmentální tematikou. Nárazově se věnuje kurátorování výstav a publikuje v českých periodicích o výtvarném umění, jako jsou Artalk.cz, Flash Art, Art+Antiques ad. Od října roku 2022 je výtvarným redaktorem kulturního čtrnáctideníku A2.
Umění je jen jedno. Učitel umělec Josef Kaplický
Profesor Josef Kaplický (1899–1962) byl originálním malířem, kreslířem, sochařem, grafikem, typografem, věnoval se vitrážím, gobelínům a designu skla, nábytku, interiérů i exteriérů. Celý svůj život cíleně přibližoval a propojoval umělecké řemeslo s „vysokým“ uměním, což se projevilo nejen v jeho vlastních realizacích, ale i v pracích jeho žáků, studentů Ateliéru malířských technik skla VŠUP (Burant, Cigler, John, Kopecký, Mrázek, Roubíčková, Šimotová, Žertová ad.). Kaplický bývá pro bohatost svého záběru většinou zmiňován pouze z jednoho konkrétního úhlu, nikdy však jako jedna všestranná osobnost, v jejíž myšlenkách a práci jsou všechny tyto aspekty sjednoceny a je jim dán jednotící řád a teoretický základ. To je cílem výzkumného projektu, v němž je speciální důraz položen na rozbor teoretických východisek a pedagogického přístupu Josefa Kaplického k volnému umění a užitému designu od 30. do 60. let 20. století.