Jan Čtvrtník

MgA. et Mgr. Jan Čtvrtník

Narodil jsem se 10. března 1975 v Českých Budějovicích. Vystudoval jsem SUPŠ v Praze, obor Propagační grafika. Po maturitě a základní vojenské službě, jsem mezi lety 1995-2000 studoval obor Učitelství pro základní školy na PF JU. V roce 1998 jsem začal studovat na VŠUP obor design dopravních prostředků v ateliéru prof. Škarky, odkud jsem přestoupil v roce 1999 do ateliéru D3 Jana Němečka a Michala Froňka. V roce 2004, po zakončení studia na VŠUP, jsem získal stipendium Ingvara Kamprada a začal jsem studovat průmyslový design na IKDC při universitě v Lundu (SWE).
 
Od roku 1993 pracuji jako grafický, resp. produktový designér na volné noze. V roce 2002 jsem spoluzaložil designérské studio File. V roce 2003 jsem stál u založení projektu Tactoo, kde jsem začal navrhovat titanové šperky. Po studiích ve Švédsku jsem žil rok v Anglii, kde jsem pracoval jako nájemný designér pro různé firmy, především pro Lunar Design, kde jsem vyvýjel all-in-one počítač pro HP. Roku 2007 jsem se přestěhoval do Itálie, kde jsem získal práci jako průmyslový designér ve firmě Elektrolux. Zde jsem postupně pracoval pro různorodé značky i produktové řady vlastněné firmou Elektrolux (Electrolux, Zanussi, AEG- sporáky, trouby, mikrovlnné trouby, ledničky, myčky, digestoře varné desky atd...

 Kvůli restrukturalizaci jsem Electrolux opustil v roce 2014 a začal jsem pracovat ve společnosti Liebherr Hausgeräte. Od té doby žiji a pracuji v Německu, kde navrhuji chladící zařízení.

Během své kariéry mnou navržené výrobky obdržely nespočet ocenění: Red Dot Design Award, IF Design award, German Design Award, Good Design, Dobrý a vynikající Design, Studentský design atd. V roce 2009 jsem obdržel titul Designér roku a Grand designér roku 2008.

Profesní profil a téměř celé portfolio naleznete na stránce www.coroflot.com/naj.

Doktorandský projekt:

Lenost a intuice. Co ovlivňuje uživatelská rozhraní.

Ve své dizertační práci bych se rád zabýval výzkumem uživatelských rozhraní (UI). Rád bych nastudoval co a jakým způsobem ovlivňuje naše intuitivní pochopení uživatelských rozhraní. Je intuitivní pochopení dáno vrozenými reakcemi na podněty, nebo je postupně vystavěno ze zkušeností s podobnými předměty? Dají se najít společná východiska pro interakci napříč sociokulturní rozdílností celé lidské společnosti?

Jak UI navrhovat aby byla pochopitelná co nejširšímu spektru uživatelů? Bude naše touha věci ovládat nakonec pokořena touhou žít bez námahy a vše zautomatizovat? Zvítězí svoboda ovládání nad neochotou kliknout navíc? Jak bude vypadat uživatelské rozhraní v budoucnosti?