Savka Marenić

Savka Marenić, doktorandka, Volné umění I

Savka Marenić je architektka, která ve své práci propojuje architekturu s veřejnou pedagogikou, performativním uměním, fikcí a site-specific intervencemi ve veřejném prostoru. Zajímá se o performativní aspekty veřejného prostoru a zkoumá jejich znovuobjevování prostřednictvím fiktivních narativů. Založila projekt fairies, zaměřený na tvorbu měkkých interaktivních textilních objektů pro děti i dospělé, inspirovaných fikcí. Ve své pedagogické praxi často spolupracuje s dětmi, s nimiž inscenuje příběhy a učí o prostoru hravou formou. Prezentovala své projekty ve spolupráci s uměleckými a architektonickými institucemi, jako jsou Entrance Gallery, GHMP, Umění pro město, CAMP, Norma Space Gallery, JAM, FA VUT, ČVUT, Petrohradská kolektiv, formou performativních site-specific intervencí. Ráda se prochází městem, přičemž objevuje skryté příběhy míst.

 

Název projektu: Performování prostoru skrze fiktivní vyprávění

Disertační projekt zkoumá roli performativního vyprávění v site-specific uměleckých dílech a jeho schopnost utvářet a proměňovat městský prostor. Zaměřuje se na to, jak fiktivní příběhy formují kritický pohled na prostor a interpretaci jeho sociokulturních, historických a politických souvislostí, čímž mohou přispět k jeho proměně a uzdravení. Cílem projektu je rozvíjet performativní strategie péče o městský prostor, které podporují potřeby místních komunit a přispívají k udržitelnému rozvoji měst.

 

Projekt bude zkoumat traumatizované a zranitelné prostory prostřednictvím případové studie ostrova Květin v Černé Hoře, který prošel výraznými změnami, a zahrnuje jak individuální, tak kolektivní příběhy. Tento ostrov, v němž se střetávají různé historie, každodenní aktivity a identity, bude sloužit jako sociální laboratoř pro kritickou prostorovou praxi. Skrze performativní vyprávění budou otevřena témata spojená s ekologickými, kulturními a sociálními aspekty udržitelného rozvoje měst. Součástí projektu budou participativní workshopy a performativní site-specific intervence, které s místní komunitou prozkoumají vyprávění jako prostředek obnovy a uzdravení městského prostoru.