UMPRUM opět hostí konferenci PULSE

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze ve svých prostorách Technologického centra UMPRUM opět hostí mezinárodní konferenci PULSE. Akce, která se koná 2. a 3. října, propojuje profesionály z oblasti architektury, urbanismu, interiérového i produktového designu z pěti zemí střední Evropy. Součástí programu se tentokrát staly i projekty studentek a studentů UMPRUM.

UMPRUM opět hostí konferenci PULSE

Letošní ročník konference PULSE přivítá kromě předních osobností z Česka, Maďarska, Polska, Rakouska a Slovenska i hvězdy mezinárodního významu. Jmenovat můžeme italské interiérové designérky Studiopepe či významného teoretika Deyana Sudjice. Hlavním hostem konference je významný japonský architekt oceněný prestižní Pritzkerovou cenou Kengo Kuma, který během galavečera převezme cenu Jana Kaplického za celoživotní dílo.

Tématem letošní konference PULSE Prague bude otázka skutečné ceny za udržitelnost. Jednotliví přednášející se podělí o své zkušenosti a přiblíží, jaké výzvy a příležitosti s sebou udržitelnost přináší v architektuře, produktovém i interiérovém designu. Na programu budou nejen následováníhodné úspěchy, ale také upřímné příběhy o chybách a jejich důsledcích.

Během konference bude dán prostor i mladým, začínajícím autorům – studenti UMPRUM Miloslav Chytil a Alica Grebáčová představí meziateliérový projet WAKE, který sklízel pozornost na Milánském Design Weeku a nyní se prezentuje v Technologickém centru UMPRUM v rámci přehlídky Designblok. Autoři během své prezentace publikum seznámí nejen se způsoby spolupráce designu, architektury a módy, ale také se zamyslí nad otázkami udržitelnosti. Expozice WAKE, kterou lze přeložit dvojznačně nejen jako „probuďte se“, ale také jako „tryzna“, zahrnuje hned několik faktorů splňujících tato kritéria. Architektonické zpracování této výstavy nabízí nápadité řešení lehké, skladné a dobře transportovatelné instalace. Zároveň se téma red carpet kriticky pozastavuje nad krátkověkostí oděvů pro výjimečné příležitosti. Mladí módní návrháři se prostřednictvím svých modelů snaží nabídnout různá řešení, aby životnost jejich děl byla delší, než jen jeden večer.

Kromě této prezentace, která je součástí oficiálního středečního programu, budou mít možnost studující Ateliéru produktového designu představit svůj nejnovější semestrální projekt „Mask / Me / Japan“. Prezentace masek, které se nechaly volně inspirovat Japonskem, jeho technologiemi, nebo kulturou představí v rámci slavnostního gala večera. Nejedná se však o apropriaci, ale vlastní volnou interpretaci, ve které se zrcadlí mnohá osobní témata, jako například otázka ochrany osobní identity, potřeby nošení paruk, rituálů, nebo prací s pro Japonsko typickými materiály.

 

Platforma PULSE se za krátkou dobu své existence stala respektovaným místem pro odbornou diskuzi, sdílení know-how, rozmanitých zkušeností i perspektiv tvůrců a především pro budování kontaktů napříč zeměmi střední Evropy v oborech urbanismu, architektury a designu. Hlavním záměrem projektu PULSE je propojovat tvůrce, odborníky, akademiky i politiky, a vytvořit tak prostor pro diskuzi, inspiraci a spolupráci v celém středoevropském regionu.

 

Web s podrobným programem a možností nákupu vstupenek: https://pulse.archi/pulse_events/prague-2024

 

LI událost: https://www.linkedin.com/events/7237728760114937856/
LI stránka: https://www.linkedin.com/company/pulsearchdesign
IG: @pulse_archdesign / https://www.instagram.com/pulse_archdesign/
FB událost: https://www.facebook.com/events/359245266765011/
FB stránka: https://www.facebook.com/pulsearchitecturedesign