Cenu Designbloku 2023 za Nejlepší školní prezentaci získal projekt UMPRUM.wav. Mezi oceněnými figuruje také doktorand Ateliéru architektury IV UMPRUM Matyáš Švejdík, který stojí společně s Pavlem Špringlem a Šimonem Markem za značkou Cake Houses. Cake Houses se stala absolutním vítězem Designbloku a získala cenu Grand Prix (Cenu za mimořádný počin) a zároveň 2. místo za Nejlepší instalaci výrobce. Na 2. místě v kategorii Nejlepší bytové doplňky se umístila studentka Ateliéru textilu Karla Kislingerová.
Úspěch UMPRUM na Designbloku 23
Multimediální projekt studentek a studentů UMPRUM.wav nabízí cestu k pochopení struktury hudby a nevšední pohled na hudební nástroje. Projekt poprvé představený během letošního milánského design weeku je výsledkem dlouhodobé spolupráce designérů, předních českých hudebníků a teoretiků hudby.
Multimediální projekt studentek a studentů UMPRUM.wav bylo možné navštívit ve vstupních prostorách Studia Hrdinů. Nabízí cestu k pochopení struktury hudby a nevšední pohled na hudební nástroje. Poprvé byl představený během letošního milánského design weeku. Projekt, jemuž dominoval Ateliér produktového designu pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka, nabídl cestu, jak vnímat hudbu i hudební nástroje netradiční perspektivou. Propojení světa hudby se světem designu prezentovaly unikátní autorské hudební nástroje kombinující netradiční akustické i vizuální kompozice. Speciální mixážní pult vybízel ke hře se zvukem a návštěvníci se tak mohli ponořit do duality analogového i digitálního, akustického i vizuálního experimentálního zážitku. Kolaborativní projekt je završením spolupráce napříč produktovým, grafických a digitálním designem, ale i dlouhodobé kooperace designérů, předních českých hudebníků a teoretiků hudby. Aktivně se do něj zapojila například hudebnice a skladatelka Never Sol nebo firma Quix.
Za Cake Houses, oceněné Grand Prix (Cena za mimořádný počin) a 2. místěm za Nejlepší instalaci výrobce, stojí trojice architektů Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek. Ve své tvorbě se rozhodli zkoumat architektonicky kvalitní, jednoduše konstruovatelné a zároveň univerzální rodinné bydlení 21. století. Představili koncept konfigurovatelného domu, který je možné individualizovat dle specifických potřeb budoucích obyvatel spojuje v sobě výhody typového domu a možnosti moderní technologie. „Cake Houses nás oslovily nejen koherencí myšlenek a kvalitní prezentací, ale také svým potenciálem celospolečenského dopadu. Jde o projekt, který může zlepšit život mnoha lidí,“ osvětlila volbu prezidentka poroty Cen Designbloku 2023 Ineke Hans.
Studentka Ateliéru textilu Karla Kislingerová získala 2. místo v kategorii Nejlepší bytové doplňky s kolekcí textilních obrazů Kde domov můj?. Karla se v projektu nechala inspirovat otázkou domova a zároveň velkoplošnými tapiseriemi. Samotné motivy obrazů čerpala z hloubkového výzkumu prováděného na poli bohatých internetových diskuzí a rubrik, hobby webů a dalších zdrojů informací o materiálních i nehmotných chloubách naší vlasti. Finální podoba čtyř obrazů využívá techniku inspirovanou metodou Artprotis, velmi oblíbenou v době 70. a 80. let pro velkoplošná díla. Pro realizaci zvolila strojové všívání vlastnoručně zpracované české vlny z Krkonoš do zbytkových, či poničených textilií ze zaniklých českých továren, nalezených tamtéž.
Cílem Cen Designbloku je každoročně vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny napříč festivalem v předem stanovených kategoriích. O ocenění rozhodovala nezávislá mezinárodní porota, která absolvovala prohlídku festivalu, aby důkladně poznala vystavené práce a jejich autory.
Ve výčtu úspěchů nemohou chybět ani úspěšní absolventi UMPRUM. Eva a Marcel Mochalovi, studio LLEV, získali cenu Nejlepší bytové doplňky za vázy PSYCHEE a nové zpracování sklenice INNATURA. Objekty jsou tvořeny technikou foukání skla do forem z lokální směsi mycelia, materiálu. Nejlepší instalace výrobce byla udělena sklárně Moser, pro kterou Jan Plecháč, který zde působí jako kreativní ředitel, vytvořil levitující mrak, na kterém plují skleněné vázy.
Podcast o projektu UMPRUM.wav na Archizoom: