Yulin Huang autorkou skleněných trofejí pro české olympijské medailisty
Absolventka Ateliéru skla, programu v anglickém jazyce Visual Arts, Yulin Huang, je autorkou skleněných trofejí pro české olympijské medailisty. Trofeje mladé designérky původem z Tchaj-wanu vznikly ve spolupráci s firmou Lasvit.
Národní hrdost a jednota. Designérka společnosti Lasvit použila k výrobě trofeje, která nese tyto hodnoty, současnou interpretaci historické techniky foukání sklářským kolíkem. Nejvýraznějším prvkem skleněné ceny jsou barevné bubliny laděné do národních barev.
„Původně jsem plánovala, že se tři barvy budou nějakým způsobem prolínat, ale sklo vás vždy překvapí neočekávaným výsledkem. Nakonec jsem ráda, jak se barvy díky optickému efektu dynamicky kroutí a krásně odrážejí,“ popisuje mladá designérka.
„Používáme skleněné barevné tyče, které řežeme na malé kousky a pak je asi deset minut tavíme na foukací trubici, aby mohly být připevněny ke křišťálovému skleněnému tělu,“ pokračuje Yulin Huang, která začala díky Erasmu studovat na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením známého sochaře a designéra Ronyho Plesla. Když studia dokončila, usadila se v Novém Boru.
„Práce na trofeji byla výzva, vyžadovala velmi přesnou týmovou práci, ale nebyl to chaos, spíše krásný skleněný tanec. Náš kolega Marek Effmert byl jako dirigent sklářského orchestru, jen kývl hlavou a všichni věděli, co mají dělat. Opravdu kouzelné,“ vzpomíná.
Přiznává také, že práce na trofejích pro Český olympijský tým byla jedním z jejích zatím nejvýznamnějších projektů. „Jsem pyšná, že jsem měla možnost vytvořit něco přesahujícího národní hranice. Může to vypadat, že mám daleko k české sportovní scéně, ale můj zápal pro hry a soutěživý duch je velký. Rozhodla jsem se trofej designovat s důrazem na použitý materiál a řemeslo. Právě řemeslo je podle mě v určitém směru podobné sportu,“ zamýšlí se.
Především jde prý o řemeslné sklářství, které vyžaduje stejně jako sport cit pro načasování, preciznost, dynamičnost a týmovou i ladnou práci. Provedení a vzhled trofeje ocenil na webu Českého olympijského týmu také Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty.
„Trofej od Lasvitu je tradiční dárek pro medailisty. Originál, který se nedá koupit, jen vyhrát. Moc se mi líbí, že je v národních barvách. Pro sportovce je samozřejmě symbolem úspěchu olympijská medaile a nic lepšího jim nikdo dát nemůže. Ale jelikož jde o jedinečný sklářský výtvor, určitě pro ně bude trofej na poličce příjemnou vzpomínkou na hry v Paříži,“ věří dlouholetý šéf českých olympijských výprav.