Studující UMPRUM sklízeli ceny v soutěži Národní cena za studentský design 2024
V 34. ročníku soutěže Národní cena za studentský design se opět umístili studenti a studentky UMPRUM. Ocenění Excelentní studentský design si odnesli Magdalena Konečná, Žofia Fodorová a Klára Daniová a dále tvůrčí tým ve složení Filip Sajler, Anna Vašičková, Hana Kubrichtová a David Stejskal. Cenu Dobrý studentský získal tvůrčí tým ve složení Filip Sajler, Hana Kubrichtová a Anna Vašičková. Zvláštní ceny byly dále uděleny Kotone Utsunomiye a společnému projektu Filipa Sajlera, Hany Kubrichtové a Anny Vašičkové.
Ocenění Excelentní studentský design získal tvůrčí tým grafiků ve složení Anna Vašičková, Hana Kubrichtová, Filip Sajler, David Stejskal za vizuál pro výstavu klauzurních a semestrýálních prací UMPRUM“ARTSEMESTR léto 2024“. Na práci pracoval student Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace UMPRUM ve spolupráci s kolegy z FUD UJEP, kteří byli po dobu letního semestru v na stáži v Ateliéru fotografie II a Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. „Pro návrh vizuální identity ARTSEMESTRU LÉTO 2024 jsme se rozhodli zpodobnit prostředí horka, parného léta, pláže a do očí pálícího slunce. Fotografie lidí tvořících prostředí UMPRUM doplňuje jednoduchý claim: „KEEP IT COOL“ jako symbol ochlazení“, říkají autoři kampaně.
Tentýž tým, nyní ve složení Hana Kubrichtová, Anna Vašičková a Filip Sajler bodoval v soutěži i vizuální identitou pro 40. ročník studentského filmového festivalu FAMUFEST. Získali za něk ocenění Dobrý studentský design a dále Cenu EXIT DESIGN děkanky Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Vizuál jeho autoři popisují následně „Facial motion capture nám se svou sítí bodů dovoluje emoce zachycovat s co největší přesností. Každý mikropohyb obličeje, každou změnu nálady. Všechny ty emoce, které se potom objeví na filmovém plátně a přenesou se na diváka. Pro návrh vizuální identity 40. ročníku FAMUFESTU jsme si tento princip zachycování emocí vypůjčili a vytvořili z něj náš ústřední motiv. Fotografie herců, kteří předvádějí jednotlivé emoce vizuálně doplňuje síť bodů systému motion capture a jednoduchý claim: „CAPTURE YOUR EMOTIONS FOREVER“.“
Ocenění Excelentní studentský design získaly také studentky Ateliéru tvorby písma a typografie Magdalena Konečná a Žofie Fodorová za grafické zpracování knihy editorek Amálie Bulandrové a Kateřiny Vídenové „Kafkárna / Dům & zahrada“, kterou vydalo Nakladatelství UMPRUM. Publikace je kolektivním sborníkem a teoreticko-uměleckou reflexí projektu Centra pro umění a ekologii UMPRUM. Podobně jako archiv projektu zachycuje jeho procesuálnost v letech 2022–2024 a shrnuje jak teoreticko-metodologické, tak imaginativní a vizuální uvažování o tématech umění, ekologie, inkluze, ekofeminismu, nerůstu a komunitního soužití ve veřejném prostoru.
Další nositelkou tohoto ocenění je absolventka Ateliéru grafického designu a nových médií Klára Daniová. Porotu zaujala svou diplomovou prací „Spolubydlení“, která je k dispozici v knižní i on-line podobě. Projekt Spolubydlení se zabývá bytovou krizí a spolubydlením. Nahlíží na problém z různých stran. Trend spolubydlení přibývá a zvyšuje se věk lidí, kteří tento „mezikrok“ k osamostatnění využívají. Bydlením mladých v době krize se zabývá jak Socioekonomický ústav na Akademii věd, tak média. Ve Spolubydlení Klára interpretuje získané poznatky a dává je do zcela nových souvislostí.
Zvláštní ocenění, Cenu děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara obdržela Kotone Utsunomiya, která je absolventkou programu v anglickém jazyce Visual Arts v Ateliéru ilustrace a grafiky za svou diplomovou prací „Nekonečný příběh“. Nekonečný příběh (Infinity) je vyprávění, ve kterém se vydáváme na nekonečnou cestu se sluncem a nekonečným vesmírem. Autorská kniha byla vytištěna 5-ti barevným sítotiskem v školní grafické dílně, pod vedením Reného Řebce.
Informace o ceně a všech vítězích soutěže naleznete na: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/
-----------------------------
Národní cena za studentský design oslavila 34. výročí! Poprvé byla vyhlášena Design Cabinetem CZ v roce 2008. Navazuje však na soutěž, kterou organizovalo od roku 1991 do roku 2007 Design centrum České republiky. Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design a o ocenění Vynikající studentský design a Dobrý studentský design.
V roce 2012 se soutěž stala mezinárodní. Další změna nastala v roce 2014, kdy se rozdělila na dvě části – na obory patřící pod oblast vizuální komunikace a oblast 3D designu u užitých umění. Soutěží nezávisle na sobě v bienálovém rytmu. Rok 2024 patřil pracím v široké škále vizuální komunikace (knihy, typografie, vizuální styly, aplikace, movie design, plakáty ad.).
V letošním ročníku soutěžilo 121 prací 100 autorů. Do nominací postoupilo 59 prací. Porota posuzovala kategorie Aplikace, digitální média, movie design; Kniha; Typografie; Vizuální styl a identita; Plakát, Projekt a Ostatní.
Soutěž je anonymní. Přihlášené práce hodnotily tři nezávislé poroty: mezinárodní univerzitní porota byla složena z pedagogů univerzit a vysokých škol, národní středoškolská porota z pedagogů středních a vyšších odborných škol a mezinárodní odborná porota *GRAND byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních grafických designérů ČR a zahraničí. Celkem hodnotilo studentské práce 34 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, grafických designérů, expertů a kurátorů designu.