Galerie Nisa Factory představuje stovky náhrobních kamenů. Jak je to možné? Přijďte se podívat!
14. 9.–22. 11. 2024
vernisáž: 13. 9. od 18 hodin
NISA FACTORY, Janovská 132/39, Jablonec nad Nisou
otevřeno ve všední dny 10–16 hodin
Galerie Nisa Factory připravila ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze ve svých prostorách v Jablonci nad Nisou v objektu bývalé Silky jedinečnou instalaci mapující typografii nápisů sejmutých formou frotáže z náhrobních kamenů vytipovaných hřbitovů bývalých Sudet.
Výstava představuje formou prostorové instalace stovky frotáží sejmutých z náhrobních kamenů na zaniklých i existujících hřbitovech bývalých Sudet. Studující i vedoucí Ateliéru tvorby písma a typografie UMPRUM dokumentovali v posledních dvou letech vybrané hřbitovy v okolí Jablonce nad Nisou a na jiných místech v Čechách. „Z hrobových kamenů jsme grafitem přes papír pořídili otisky. Vznikly stovky frotáží, ve kterých jsme zachytili to, co bylo kdysi na náhrobních kamenech kameníky vytesáno,“ upřesnil Jan Čumlivski, jeden z autorů projektu. Smyslem této performativní aktivity bylo nejen oživení a zachování paměti na jednotlivé, nám dnes povětšinou neznámé osoby. „Na základě vytvořené dokumentace v ateliéru později vznikla digitální písma a důkladnější zkoumání sebraných nápisů má v budoucnu vyústit v obecnější typologii písmových stylů, používaných na náhrobních kamenech,“ dodal Jan Čumlivski.
Jedna část výstavy je věnována i nejbližšímu hřbitovu v Rýnovicích. „Během jednoho dne vloni na podzim se nám podařilo sejmout všechny původní nápisy, často nečitelné i poškozené, i ty vystavujeme,“ přiblížil práci na projektu Filip Kraus. Prostorová instalace je rozdělena na celky podle jednotlivých hřbitovů a je doplněná o ukázky digitalizovaného písma, na jehož vzniku se podíleli studenti UMPRUM.
„Výstava zapadá do koncepce galerie Nisa Factory, kdy se snažíme přiblížit minulost, ale i budoucnost kulturního dědictví regionu. Zpracování hrobů není samo o sobě nové, přínosné a objevné je zabývat se typologií písma, jak to představují Filip Kraus a Jan Čumlivski“, oceňuje přidanou hodnotu výstavy její kurátorka Anna Habánová.
„Spolupráce Vysoké školy uměleckoprůmyslové sídlící v Praze s kulturními subjekty v regionech je pro naši školu velmi důležitá. Umožňuje nám otevírat nové pohledy na témata, která nás vzájemně propojují. Umělecké řemeslo propůjčuje materiálu význam a dávám mu hodnotu a smysl, který přetrvává napříč staletími. Výstava v NISA FACTORY propojuje historii se současností a přibližuje návštěvníkům prostřednictvím jemných detailů nejen paměť pohraničí otisknutou v typografii náhrobních kamenů, ale i její vliv na současnou uměleckořemeslnou tvorbu.“ komentuje výstavu pražské UMPRUM v libereckém kraji prorektorka UMPRUM Ida Chuchlíková.
kurátoři výstavy: Anna Habánová, Filip Kraus, Jan Čumlivski
Doprovodný program
komentovaná prohlídka 14. 9. v 10:30 v rámci Dnů evropského kulturního dědictví
komentovaná prohlídka 22. 11. v 18:00