zájem*kyně o stáže na KVU

Mile studentky a studenti, 

pokud máte zájem o stáž v některém z ateliérů Katedry volného umění na UMPRUM obraťte se prosím na vedení příslušných ateliérů nejpozději do 15.9., kdy má KVU jednotnou uzávěrku žádostí.

S ohledem na výrazné změny v programu některých našich ateliérů je tento termín až koncem září nicméně vás prosíme abyste svůj zájem projevili*y co nejdříve, protože je kapacita některých ateliérů témeř naplněna (VU1, VU2).

Stručné anotace/odkazy nových programů v ateliérech  VU-host, VU3 a VU4, kde ateliéry nově povedou Anna Witt /berlin, Lucie Rosenfeldová + Žil Vostálová a Jiří Thýn + Václav Kopecký naleznete níže.

Každý ateliér můžete kontaktovat v případě zájmu o konzultaci nebo stáž e-mailem:

VU_host

VU1

VU2

VU3: lucie.rosenfeldova@umprum.cz nebo zil@zilvostalova.com

VU4: jirithyn@gmail.com nebo vaclavkopecki@gmail.com

 

Hezké léto! vaše KVU

 

 

zájem*kyně o stáže na KVU

program VU4:

Přežít

"Přežití v moderním světě vyžaduje nejen schopnost adaptovat se na změnu, ale také schopnost aktivně konstruovat svůj vlastní svět."

Tento semestr se zaměříme na téma "přežití", které nabývá různých významů v závislosti na kontextu. Kromě jiného představuje schopnost zůstat "naživu" v obtížných podmínkách. Společně se studentstvem se budeme zabývat tím, jak umění může adekvátně reagovat na aktuální výzvy, kterým čelíme jako jednotlivci i společnost. Zaměříme se na hledání nových a inovativních komunikačních strategií a vyjadřovacích forem. Fotografie a video jsou našimi primárními ateliérovými médii, ale otevřeně přijímáme i experimenty s dalšími formami současného umění.

 

Důležitou součástí výuky budou diskuse a prezentace, které se budou týkat nejen semestrálního tématu, ale i individuálních prací studentstva. Téma semestru má sloužit jako možná inspirace tvořivých procesů studentstva, které tak bude mít možnost v tomto kontextu zkoumat a rozvíjet své osobní umělecké vize a projekty.

 

“Svět, ve kterém žijeme, se vyznačuje neustálou změnou a flexibilitou, čímž se stává "tekutým". To vede k rostoucí nejistotě a individualizaci, jelikož se tradiční struktury a jistoty rozpadají. 

V tomto "tekutém" světě se těžko budují trvalé vazby a smysl života, čímž se prohlubuje pocit osamělosti a izolace.

To klade na jednotlivce větší zodpovědnost za vlastní přežití a blaho, jelikož se nemohou spolehnout na stabilní instituce a struktury.”

Zygmunt Bauman



program VU3:

FARMERS & ALIENS

Název Farmers & Aliens má zachycovat tenzi, kterou v současnosti vůči technologiím prožíváme. První semestr se ponese v duchu hledání míst společného prorůstání a přemosťování zdánlivě nesmiřitelných protikladů spojených s technickým aspektem v umění. Zaměříme se na hledání tvůrčích puklin vznikajících srážkou zažitých antagonismů: „technického a lidského“, „autentického a umělého“, „mechanického a organického“, „tradice řemesla a technologické inovace“. Figury Farmers and Aliens slouží v tomto smyslu jako zástupci dvou zdánlivě si odporujících hodnotových hledisek a přístupů. Jedni se chlubí ukotveností v matérii a tradici, druzí vyzdvihují pokrok a nevázanost. Jedni lpí na tvorbě dotekem, druzí obhajují kreativní distanci. Jedni zůstávají k technologii skeptičtí, druzí ji s jásotem přijímají.

 

Cílem semestru je ukázat, že perspektivy obou z nich nesou zárodky té druhé, přičemž obývají stejnou skutečnost, historii a příběhy. Důraz bude kladen na demytizaci současných technologií, na zvědomování vidin konců, které se v souvislosti s vývojem technologií objevují v médiích i uměleckých dílech. Jde nám především o hledání produktivního vztahu současné umělecké praxe a technologií, které umožňují přemýšlet kreativně i kriticky (umění, technologie i sociální struktury). 

 

Výstupy studentstva se v rámci tohoto ateliéru mohou pohybovat na širokém spektru umělecké tvorby. Mohou vznikat díla, která pro svou formu využívají potenciál současných technologií na maximum, díla reflektující průniky tradičních řemesel a nových médií, projekty, které pracují s technologiemi coby infrastrukturou a blíží se spíše designu, ale také výstupy, jejichž výzkumná povaha vede k textovým, instalačním, performativním aj. realizacím. Studující tak mohou pokračovat v práci rozličných médiích jim vlastním, avšak s důrazem na zvědomování vztahu daného média k semestrálnímu tématu.

 

V prvním semestru se zaměříme na seznámení se současnými audiovizuálními technologiemi a kontexty, ve kterých vznikají, k čemu jsou určeny a kým a jak se dá obhájit jejich autonomie a užívání. Pokusíme se přemýšlet o takových praxích a přístupech, které nám pomohou překonat strach z nahrazování lidské kreativity strojovou. Chceme objevovat a mapovat různé praktické dovednosti: od práce s kamerou a projekcí, přes 3D modelování k AV nástrojům spojeným s AI, a to vždy ve vztahu k umělecké praxi a médiu, v němž se studující pohybují. V rámci ateliérové výuky chceme nabídnout jak praktické workshopy, tak teoretické diskuze s odborníky*odbornicemi a umělci*umělkyněmi, kteří se pohybují na poli digitální kultury nebo se s ní přímo konfrontují.

 

V teoretické rovině budeme dekonstruovat narativy, které zažité antagonismy diskurzu umění a technologií rozplétají. Ke studiu doporučíme takové texty, které se věnují usmíření perspektiv a přístupů Farmers and Aliens.

 

program VU_host

 

DL

Další články