Expozice v Design Museum Brussels

Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020

Výstava je rozdělena na dvě části, v Design Museu Brussels a v Pražském domě v Bruselu (od 8. září do 2. října).

7. 9. 2022 – 8. 1. 2023
Design Museum Brussels
Place de Belgique
 - Belgiëplein, Brusel, Belgie

Expozice v Design Museum Brussels

Těžiště výstavy Design a transformace se soustředí do Design Museum Brussels. Fenomén českého designu se prezentuje na příbězích 14 vybraných firem a projektů, od nejstarších zakládaných po polovině 19. století (TON, Český porcelán, Škoda Auto, Strážnický modrotisk), během 20. století a po sametové revoluci (Lasvit, LINET, mmcité, Bomma), až po zcela nové projekty (PÁR). Hlavní pozornost je však věnována specifickému období uplynulých 30 let. 

Vedle historické perspektivy se projekt soustředí i na současnou podobu a úlohu českého designu nyní podporovaného státem, činností profesních organizací i aktivitami na poli školství. Právě UMPRUM, hlavní organizátor výstavy, patří k místům, kde studenti přicházejí s odvážnými vizemi (Unique Client), které následně testují ve spolupráci s řadou firem. 

Kromě produktů samotných pak výstava prezentuje i související transformaci společnosti a designové výroby a sleduje nové strategie a způsoby, jak designéři přistupují k dnešním technologickým, ekologickým a etickým výzvám. Právě flexibilita a schopnost navázat na tradici vizionářskými myšlenkami jsou specificky českého uvažování a designu s mezinárodním přesahem (Linet, Egoé, mmcité).

V souvislosti s posunem pojetí designu od produkce krásných hmotných předmětů do virtuální oblasti se zásadně proměňuje i samotná disciplína a na výstavě budou diváci svědky i této transformace. Součástí expozice proto bude mimo jiné interaktivní oddíl s produkty z dílny herních developerů Amanita Design nebo tzv. „tisková farma“ – instalace firmy Prusa Research permanentně produkující dílky pro skládání objektu. 

 

Náplň výstavy v Design Museum Brussels:

  • Exponáty představující významné produkty 12 českých firem a projektů
    ●       Textové informace o historii a významu firem
    ●       Nově vytvořené animované dokumenty o šesti vybraných firmách obrazově pracující s materiály typickými pro produkci firmy (sklo, dřevo, textil). Animovaná díla nejen ilustrují produkci a historii firem, ale  představují i svébytnou součást výstavy, neboť tato nová autorská díla zastupují prosperující obor české animace.
    ●       Interaktivní instalace firmy Prusa Research (tisková farma permanentně produkující dílky pro skládání objektu), herně vizuální představení firmy Amanita Design
    ●       Kartotéka českého designu – Adam Štěch a OKOLO Studio
    ●       Herní oddíl s produkty Amanita Design

Představené firmy a projekty:
Amanita Design, Bomma, Botas/PÁR, Český porcelán, Egoé, LINET, Strážnický modrotisk, Prusa Research, Škoda Auto, Textile Mountain, TON, Unique Client

ŠKODA 1100 OHC, 1957, Jaroslav Kindl, ŠKODA AUTO, foto: archiv ŠKODA AUTO
Jídelní souprava Bohemia Cobalt, 2005, Jiří Pelcl, Český porcelán, foto. archiv Český porcelán
Šaty, potisk – vzor č. 44, 2022, Alice Klouzková, Pavel Ivančic, Strážnický modrotisk, foto: Vojtěch Veškrna
Phenomena, Studio Dechem, 2022, Bomma, 2022, foto: Vojtěch Veškrna
Strukturální stavebnice XIO vytištěná na Prusa PRO AFS, 2010/2022, Tomáš  Hovorka, foto: Vojtěch Veškrna
Židle č. 822, 2022, Claesson Koivisto Rune, TON, foto: archiv TON
Lenka Vacková, Barbora Procházková, kolekce oděvů a kabelek z dědictví po Marii Hradcové, 2021,Textile Mountain, foto: Karolína Ketmanová
Kateřina, 2021, Tereza Chytilová, Unique Client, foto: Miriam Pružincová