Pedagog Ateliéru architektury III UMPRUM Shota Tsikolyia dostal příležitost stát se (spolu)kurátorem 5. čísla časopisu ERA21 s podtitulem AI-tektura, které je věnované tématu umělé inteligence v architektuře. V této souvislosti se zároveň účastní diskuze, která se koná v 14. listopadu v Galerii Architektury v Brně.
ERA21: AI-tektura (architektura a umělá inteligence) - diskuze
14. 11. 2024 od 18 hodin
Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 18, Brno
hosté: Shota Tsikoliya (UMPRUM, Collarch), Jiří Vítek (CHKAU, FUA TUL, Studio URAN, ELA), Ján Pernecký (UMPRUM, Subdigital, rese arch) a Angelos Chronis (City Intelligence Lab AIT ve Vídni, IAAC v Barceloně, infrared.city).
Nobelovu cenu za fyziku v roce 2024 dostali John Hopfield a Geoffrey Hinton za práci na vývoji strojového učení a neuronových sítí. Toto neočekávané rozhodnutí (protože není běžné, aby se Nobelova cena za fyziku udělovala za úspěch v oblasti informačních technologií) je skvělou ilustrací našeho vztahu k vývoji umělé inteligence (AI): nevíme, kam ho zařadit, nevíme, co si o něm myslet, ale nemůžeme ho ignorovat. Ambicí tohoto čísla ERA21 je vnést paprsek světla do zdánlivého black boxu AI a její role v architektuře. Jednotlivé články klíčových protagonistů jsou střípky, které nesložíme do jedné uzavřené mozaiky, ale mohou nám pomoci porozumět základním konceptům a tezím. Od rozhovorů s teoretiky a vývojáři přes příspěvky praktikujících architektů a umělců po kritické hlasy filozofů nebo ekologů, toto číslo nabízí různé pohledy na proměnu nejen disciplíny, ale i světa kolem nás. Je příliš brzy hledat jakékoli tendence nebo trendy, ale můžeme-li se poučit z minulých technologických revolucí v architektuře, nejdříve nás čeká zkrocení technologie pro současný způsob stavění, aby následně přišla změna způsobu stavění pro využití všech potenciálů technologie. Koneckonců i první automobily vypadaly jako kočáry. Vraťme se k laureátům Nobelovy ceny za fyziku. Geoffrey Hinton si myslí, že revoluce v oblasti AI bude svým vlivem na proměnu společnosti srovnatelná s průmyslovou revolucí. Ať už vidíme za touto větou proroctví, nebo jen přehnané, ale pochopitelné nadšení rodiče nad úspěchem svého dítěte, můžeme si být jisti, že AI revoluce, slovy amerického hudebníka Gila Scotta-Herona, se nebude vysílat v televizi. Bude úspěšná, protože bude všude.
Shota Tsikolyia