young earth – Svetlana Devyatkina a studio JanskyDundera na Designbloku

V rámci 26. ročníku mezinárodní přehlídky designu Designblok 2024 se na začátku října představí v Uměleckoprůmyslovém muzeu instalace s názvem young earth. Vznikla ve spolupráci absolventů UMPRUM Cyrila Dunděry, Matěje Janského a doktorandky Ateliéru architektury IV Svetlany Devyatkiny s Lukášem Bejčkem z mezioborové platformy kolem hlíny. Nabídne svěží pohled mladé skupiny profesionálů na využití hlíny ve stavebnictví blízké budoucnosti i v současném designu. Vystavený stůl around vznikl z kamenických odřezků a také horniny vytěžené při stavbě nové linky pražského metra D.

young earth – Svetlana Devyatkina a studio JanskyDundera na Designbloku

Absolventi Ateliéru designu nábytku a interiéru UMPRUM Matěj Janský s Cyrilem Dunděrou ze studia JanskyDundera společně s kolemhlíny, za kterou stojí kromě Matěje Janského také architektka Svetlana Devyatkina a inženýr Lukáš Bejček, představí hliněnou instalaci s názvem young earth. Ta reaguje na současné ekologické výzvy i estetické požadavky. Monumentální stůl around spolu se shromážděnými daty ukazují, že dusaná hlína otevírá další dveře udržitelnosti v architektuře i designu.

Stůl je vyroben ze směsi recyklovaných zbytků kamenické výroby, hlíny, jílu a vody. Neobsahuje jakékoliv příměsi cementu a materiál je tak přírodní. „Deska stolu around je vzorkem broušené hliněné podlahy a je vyrobena z výkopů metra D, jeho noha je pak vzorkem dusané stěny. Součástí instalace bude i druhý prototyp stolu pocházející z deponie, což je úložiště materiálu z výkopových prací čekající na další využití. Kamenivo použité ve stolech je z rozdrcených kamenických odřezků, které jsou rovněž odpadní surovinou,“ popisuje architektka Svetlana Devyatkina, která navazuje na svou diplomovou práci Wasted Earth i v doktorském studiu zaměřeném na výzkum o využití odpadní zeminy v architektuře.

Zpracování lokálních surovin za pomoci technologie dusání umožnilo vytvořit objekt s jedinečnou estetikou, haptickou kvalitou a také nízkou uhlíkovou stopou. „Použité materiály jsou v podstatě odpady, které jsme přetvořili do hodnotného kusu nábytku. Naše společná instalace demonstruje, jak lze kreativně použít zdánlivě bezcennou hlínu k vytvoření něčeho krásného a užitečného,“ doplňuje designér Matěj Janský ze studia JanskyDundera.

V České republice se v důsledku stavebních činností každoročně vykope stovky milionů tun hlíny. Většinou se jedná o přírodní zeminu a kamenivo, které navzdory své nezávadnosti končí jako odpad, což tvoří třetinu z celkového objemu. Převoz a zpracování čisté zeminy zvyšují ekonomické a energetické náklady. V kontextu, kdy stavební průmysl je jedním z největších znečišťovatelů a je zodpovědný za více než třetinu světových emisí CO2, je třeba se soustředit na efektivní nakládání s přírodními zdroji.

„Prezentace cílí na české publikum s úmyslem prolomit stereotypy spojené s hlínou jako materiálem pro chudé rozvojové země a ukázat její moderní a udržitelné využití. Projekt čerpá inspiraci z praxe v zahraničí, zejména z Rakouska, Německa a Francie, kde byla hlína také historicky používána a v současnosti je rozvíjena s důrazem na estetickou kvalitu a udržitelnost,“ vysvětluje Lukáš Bejček, spoluzakladatel platformy kolemhlíny.