Architektura II
Ateliér architektury II: Future Architectures Platform
Ateliér A2 | Future Architectures Platform se zaměřuje na vytváření nových nápadů a nových podob architektonické praxe. Naším cílem je podporovat vznik prostorů a architektur, které přispívají k vytvoření svobodnější a spravedlivější společnosti. V ateliéru se zaměřujeme na vývoj a testování nových způsobů spolupráce, spolufinancování, soužití, vzdělávání a společného tvoření.
Hlavní jazyk výuky je angličtina.
Semestrální zadání ZS 2024/2025
CITY OF CARE: How To Go From Bias To Inclusivity
Navrhovat a stavět „svět pro všechny“ je možné pouze tehdy, pokud se vzdáme představy, že existuje jeden ideální typ občana. Donedávna se tento ideál odvozoval od poměrně homogenní skupiny v rozhodovacích pozicích: heterosexuální, cisgender, práceschopní muži středního věku, běloši, ekonomicky a sociálně zajištění, hlavy rodin, později pohybující se autem.
V posledních desetiletích se tento systém, včetně jeho omezení a slepých míst, začíná kriticky zkoumat. Vyrůstají nové generace obyvatel s hodnotami a zásadami velmi odlišnými od těch, které formovaly architekturu a města, jež obýváme. Stále více lidí si uvědomuje množství krizí, v nichž se nacházíme, od klimatických problémů po duševní zdraví. V reakci na to prosazují genderově neutrální, fluidní a inkluzivní společnosti a rozvíjejí jejich prostorové kvality. Zavedená politická praxe však z veřejného prostoru stále často vylučuje ty, kteří si současnou polykrizi uvědomují. Zatímco mnohá města se snaží zohledňovat např. potřeby dětí a starších lidí, jiné potřeby zůstávají do značné míry opomíjeny. Rampy pro lidi s omezenou schopností pohybu, dětské „koutky“ a přebalovací pulty na ženských toaletách byly dobrým začátkem, ale nyní je třeba udělat další krok.
Abychom vytvořili inkluzivní město, musíme přijmout architekturu, která uznává a zohledňuje různé potřeby obyvatel ve všech fázích života, včetně množství emocionálních a fyzických potřeb. To zahrnuje integraci environmentální neurovědy a principů péče do městského plánování a architektury, stejně jako schopnost rozpoznat naše vlastní internalizované předsudky a omezení, která ve společnosti vytvářejí. Musíme navrhovat prostory, které vyhovují i nekonformním tělům a zabývají se např. různými zkušenostmi se stárnutím, pohlavím a etnicitou. To je to, co myslíme pojmem město péče (City of Care).
Cílem takového inkluzivního přístupu v architektuře je vytvořit podmínky, v nichž živé bytosti napříč různorodostí svých těl a životních zkušeností mohou nalézt prostory pro svůj rozvoj, setkávání, mezigenerační a mezidruhovou výměnu a emancipaci. Tento přístup jde nad rámec architektury a urbanismu zaměřených na výrobu, bydlení nebo volný čas; představuje město určené pro všechny, s novými prostory pro akci a interakci.
V tomto semestru se ateliér A2|Future Architectures Platform vrátí ke zkoumání Prahy, kterou skrze čtyři krátké workshopy vedené mezinárodně uznávanými profesionály*kami promění ve město péče. Hostující zahraniční vyučující povedou studující prostřednictvím přednášek a workshopů k zamyšlení, přehodnocení, k návrhům a navržení nových myšlenek architektury a urbanismu jakožto města pro všechny.
WORKSHOP 1: URBAN KITCHEN
Oct 14-Oct 30
Vedení workshopu: Architecture and Care ETH Zurich (Anna Puigjanner, Shen He, Dafni Retzepi) https://c-a-r-e.xyz/
WORKSHOP 2: MAPPING OTHERWISE / : UNDER THE WALNUT TREE
Oct 31-Nov 13
Vedení workshopu: raumlaborberlin (Benjamin Foerster-Baldenius + Klodiana Millona) https://raumlabor.net/
WORKSHOP 3: CHILDHOOD, POLITICS, DESIGN
Nov 14-Nov 27
Vedení workshopu: Amica Dall + Penny Wilson (Assemble Play) https://assemblestudio.co.uk/projects/assemble-play
WORKSHOP 4: PLAYGROUNDS: PLACES OF UNLEARNING, DREAMING AND REVOLT
Nov 28-Dec 11
Vedení workshopu: Eva Koťátková https://futuropolis.cz/
ADRESA
nám. J. Palacha 80, 116 93 Praha 1
1. patro – ateliér 102, kabinet 106a
VEDOUCÍ ATELIÉRU
Ing. arch. et MArch II Eva Franch i Gilabert eva.franchgilabert@umprum.cz
KOORDINÁTORKY ATELIÉRU
MgA. Alžběta P. Brůhová
alzbeta.bruhova@umprum.cz
Ing. arch. Kateřina Vídenová
katerina.videnova@umprum.cz