Ruta Putramentaite na bienále Manifesta 15
8. 9.–24. 11. 2024
Barcelona a její okolí (El Prat De Llobregat, Casa Gomis), Španělsko
Práce studentky Ateliéru volného umění I UMPRUM Ruta Putramentaite Richter byla vybrána pro mezinárodní přehlídku současného umění Manifesta 15, která se koná ve španělské Barceloně a jejím okolí. Kurátorka Manifesty Filipa Oliveira se s tvorbou Ruty seznámila díky jejímu prvnímu místu v mezinárodní soutěži Emerging Sculptor Award 2024, které pořádá Sculpture Network, a oslovila ji pro spolupráci na Manifestě.
Foto: Manifesta 15 Barcelona Metropolitana/ Ivan Erofeev
Mladá sochařka litevského původu Ruta Putramentaite Richter na přehlídce Manifesta vystavuje objekt pracující s recyklovanými kusy odpadu, recyklovanými lidskými vlasy, papírmašé, kostmi a slámou.
Ve své práci spojuje odpad a přírodu a zabývá se tím, co znamená být člověkem v kolabujícím ekosystému.
Ruta Putramentaite Richter se zaměřuje na asymetrický vztah mezi přírodou a člověkem a její dílo lze číst jako metaforu stavu životního prostředí, jako reflexi nemožnosti recyklace tun průmyslových materiálů unášených oceánem a jako kritiku dlouhé životnosti a pomalého rozkladu průmyslového odpadu. Svým dílem navrhuje pohled nového materialismu, který zužitkovává lidský odpad, kosti a další organické materiály do nových struktur, které jsou variabilně obyvatelné. Toto hnízdo je metaforou pro Casa Gomis a potřebu jejích správců chránit sídlo před podlehnutím hrozbám rozšiřování letiště a zvyšování hladiny moře.
Manifesta 15 Barcelona Metropolitana představuje umělce různých oborů z různých koutů světa. Více než polovina vystavených děl je vytvořena speciálně pro tuto uměleckou přehlídku, nebo jsou jejich projekty speciálně upraveny pro toto bienále.
Ruta Putramentaite Richter pochází z Vilniusu a působí v Praze. Získala bakalářský titul v oboru fotografie na Middlesex University (UK) a další bakalářský titul v oboru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde nyní pokračuje v magisterském studiu v ateliéru Volného umění I.
Putramentaite pracuje v oblasti sochařství, psaní, audia a performance. Pro zkoumání prostoru mezi osobním a kolektivním kombinuje různé formální a konceptuální prvky - své tělo nebo hlas, střípky vědeckých poznatků, fragmenty literárních děl, spekulativní a imaginární vyprávění. Její práce vychází z feministického novomaterialistického přístupu a zamýšlí se nad tím, co znamená být člověkem v 21. století, uvězněným mezi zrychlenou technovědou a zrychlenou klimatickou krizí.
Její práce byly vystaveny převážně v Česku, například v Kabinetu T, Plato, Cursor, Meetfactory, Display, galerii Václava Špály, 4+4 dny v pohybu, Entrance, Atriu na Žižkově, Galerii 35m2 a Jelení. Spolu s Denisou Langrovou a Jonášem Richterem je součástí kočovného Sboru družstva život. Je také spolukurátorkou festivalu Divoká Šárka ve stejnojmenné přírodní rezervaci v Praze a spolukurátorkou sympozia Více než lidská zvědavost s Les-Woods, komunitou pro umění, kultivaci a teorii, svolaného do Orlických hor v Čechách.