19. 10.–27. 10. 2024
vernisáž: 18. 10. 2024 od 19 hodin
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha
Otevřeno denně, 10–18 hodin
V Technologickém centru UMPRUM se u příležitosti konference Alterace, veřejnosti otevře i stejnojmenná výstava. Představí řadu různorodých projektů zaměřených na udržitelnost a umělecký výzkum.
Latinský termín „alterace“ odkazuje na změnu, kolísání či poškození prostředí a vyzývá k přehodnocení přístupů k tvorbě s důrazem na hledání symbiotických řešení, která prospívají jak lidem, tak i ne-lidským aktérům a ekosystémům. Výstava tak zkoumá nejen lidské potřeby, ale vztahy mezi různými organismy, jejich prostředími. Vystavená díla nejsou jen reakcí na současné environmentální a společenské problémy, ale zároveň nabízejí různé perspektivy a metody, jak tyto otázky řešit.
Projekty představují různé přístupy k uměleckému výzkumu – od spekulativního designu, přes datově podložené materiálové inovace, až po umělecké výstupy vycházející z osobní zkušenosti. Výstava tak otevírá otázku, co je vlastně výzkum, a zkoumá způsoby, jak nově definovat chápání světa kolem nás – ať už prostřednictvím vědeckých objevů, hledání nových významů, nebo rozvolňování rigidních struktur, které již neodpovídají aktuálním sociálním a politickým výzvám.
“Výstava je sama o sobě výzkumným procesem. Hledání a výběr děl nám rozšířilo naše vlastní obzory o tom, jak může vypadat umělecký výzkum a mezioborová spolupráce či jaké aspekty v rámci uměleckého výzkumu je potřeba zohlednit. Právě toto lámání hran jednotlivých přístupů bylo pro nás klíčovým prvkem. Pevně věříme, že odpovědi na komplexní otázky se nacházejí v kooperaci a spolupráci – v principech, které představují pluralitu hlasů, zkušeností a vědomostí. Výstava nabízí prostor k otevřenému dialogu o tom, co pro každého z nás znamená udržitelnost, inovace a transdisciplinarita a rádi bychom tímto podnítili diskusi o tom, jak tyto pojmy vnímáme, co v nás evokují a společně se zamysleli nad možnostmi hledání řešení a navazování spolupráce, která přesahuje expertízu jednotlivce”, shrnuje tým Alterra
Vystavující:
Artbiom (Veronika Hanáková, Petra Janda, Tereza Pinkasová, Tomáš Samek, Andrea Szostoková, Alexander Takáč, Tereza Vydrová), Svetlana Devyatkina, Wojciech Jesionek, Adam Kvaček, Sára Kordová, Eduard Seibert, Petra Sochůrková, Hana Turnovská, Adam Varga, Dany Vigil.
Hlavni organizace a supervize: Sára Kordová, Svetlana Devyatkina a Petra Sochůrková
Produkční tým: Lujza Lehocká, Filip Janík, Simona Svitkova
Architektura výstavy: Ruina Office
Kurátorka výstavy: Mia Kordová
Grafický design: Ilya Bazhanov
Odborná konzultace při výběru děl: Marie Kordovská, Anna Sedláček Roubalová, Tereza Sluková
Fotografie © Ilya Bazhanov
Podpora UMPRUM
Konference vznikla v rámci studenské iniciativy za podpory Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, která dlouhodobě podporuje inovativní přístupy k designu a architektuře a klade důraz na udržitelnost a ekologické myšlení. Technologické centrum UMPRUM poskytne prostor pro přednášky, diskuse i výstavu. Akce jsou financovány z prostředků Specifického vysokoškolského výzkumu za podpory UMPRUM a MŠMT.