Na výstavě ARTSEMESTR zima 2025 byly poprvé veřejně představeny projekty Katedry designu, Katedry volného umění a meziateliérové kreativní laboratoře UMlab, kde se setkali studenti nejen z různých oborů, ale i vysokých škol. Architektka z Technické univerzity, sochař z Akademie výtvarných umění, fotograf, architekti a designeři z UMPRUM v uplynulých měsících zaměřili svou pozornost na veřejný prostor Hradce Králové. Konkrétní návrhy na revitalizaci prostor zdejších náplavek a veřejného prostoru na Ulrichově náměstí jsou nyní k vidění v Technologickém centru UMPRUM.
S projekty se seznámila delegace z Hradce Králové. Náměstek primátorky Hradce Králové Adam Záruba, městská architektka Šárka Dlouhá a bývalý městský architekt Petr Brůna měli možnost vyslechnout si od Vladimíra Žáka, Michala Froňka a dalších zúčastněných prezentaci jednotlivých návrhů, na kterých společně pracovali v uplynulém semestru. Město plánuje pokračovat v dialogu s UMPRUM a využít nejzajímavější nápady pro budoucí úpravy veřejného prostoru.
„Naše očekávání z půlroční spolupráce s ateliéry z Katedry designu i Katedry volného umění byla naplněna. Se studujícími a pedagogy jsme spolupracovali od samotného začátku, poskytli jim maximum informací o potřebách města a jeho obyvatel a dnes máme před sebou výsledky této spolupráce. Návrhy nastupující generace budoucích architektů, designerů a umělců citlivě reflektují veřejný prostor Hradce Králové a přinášejí řadu inovativních řešení na vysoké estetické úrovni. Velmi jsme ocenili i možnost průběžné zpětné vazby, kdy jsme se během práce setkávali se studujícími i pedagogy a diskutovali nad rozpracovanými návrhy.“ uvedl náměstek Adam Záruba.
Městská architektka Šárka Dlouhá ocenila zejména inovativní přístup studentů a schopnost reagovat na konkrétní potřeby Hradce Králové: „Líbí se mi, jak studenti přemýšlejí nejen o designu, ale i o funkčnosti prostoru. Mnohé návrhy jsou překvapivě realistické a využitelné v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.“
Ateliéry z Katedry designu pod vedením Michala Froňka, Jana Němečka, Romana Vrtišky, Vladimíra Žáka a Petra Háka představily návrhy využití náplavky Labe. Na výstavě jsou k vidění modely mobiliáře, které zahrnují jak vybavení pro posezení a zábavu a sport, tak různé typy osvětlení.
„Spolupráce s regiony je pro UMPRUM, vedle spoluprací s firmami, státními institucemi, bankovním i neziskovým sektorem důležitým faktorem při seznamování našich studujících s praxí. Zároveň vnímáme odpovědnost naší instituce vůči regionům, kdy vzájemná komunikace prohlubuje znalost témat, která regiony skutečně trápí.“ dodává Ida Chuchlíková prorektorka pro Vnější vztahy UMPRUM.
Studenti z ateliéru UMlab pod vedením architektů Martina Hroudy a Jiřího Kotala se věnovali vizím v prostoru Ulrichova náměstí a možnostem dočasných intervencí, které mohou oživit významné místo v srdci města.
Svůj projekt představila také Katedra volného umění, která v Hradci realizovala 24hodinové vysílání rádia Křoví, které formou alegorického vozu putovalo městem a propojovalo performance a instalace reflektující život v ulicích.
Finální podoba studentských projektů je nyní k vidění až do 4. února v Technologickém centru UMPRUM. Následně bude prezentována přímo v Hradci Králové, kde budou mít místní občané možnost seznámit se s výsledky této mezioborové spolupráce a tím, jak by se některá místa v jejich městě mohla proměnit. Město následně vyhodnotí, které z návrhů by bylo možné realizovat a za jakých podmínek.
Spolupráce s UMPRUM je součástí širšího záměru města Hradec Králové podporovat kvalitní architekturu a participativní plánování veřejného prostoru. Jak dodal Adam Záruba, je důležité, aby se do podoby města promítly nejen odborné znalosti, ale i nápady mladé generace, která bude veřejný prostor využívat v budoucnosti.