Ascher Challenge

Ascher Challenge

  1. 3. – 19. 5. 2019
    vernisáž: středa 27. 3. 2019 od 18.30 hodin

Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu 2, Praha 1

 

!!! vstup na vernisáž pouze s pozvánkou. Pozvánku si můžete vyzvednout na vrátnici UMPRUM (nám. Jana Palacha 80, Praha 1) !!!

Ascher Challenge

V návaznosti na velkou výstavu věnovanou textilní tvorbě rodiny Ascherových Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze dostal Ateliér módní tvorby UMPRUM jedinečnou příležitost navrhnout vlastní kolekci z látek slavné textilní firmy Ascher. Studenti tak dali původním látkám a dezénům nové formy zpracování i pohled současných mladých lidí.

Zika Ascher otevřel se svým bratrem obchod s luxusními látkami v Praze roku  1933, ale v březnu 1939  nuceně odešel s manželkou do Londýna. Od 40. do 80. let 20. století odsud zásoboval exkluzivními látkami přední francouzské a anglické módní domy (např. Balenciaga, Chanel, Dior), spolupracoval při jejich tvorbě s předními umělci (Henry Moore, Cecil Beaton, Henry Matisse, Barbara Hepworth nebo Alexander Calder) a zároveň po celý svůj život rád spolupracoval se studenty a mladými lidmi. Už v roce 1946 vypsal soutěž „Try Your Hand“, do níž se zapojilo asi deset tisíc mladých lidí. Také proto kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková propojila vedoucího Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice s potomky této rodiny a vznikla tato unikátní spolupráce.

Veřejnost se mohla s vybranými modely seznámit už letos v lednu na výstavě klauzurních a semestrálních prací Artsemestr zima 2019 a na zahájení výstavy v UPM.  Jak jednotlivé modely vypadají na lidské postavě, bude možné vidět na přehlídce, která je součástí programu Mercedes-Benz Prague Fashion Week v neděli 24. března v obchodním domě Kotva.
Nejpodrobněji však tuto unikátní kolekci představí výstava projektu studentů Ateliéru módní tvorby UMPRUM „Ascher Challenge“ od 28. března do 19. května  právě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Výstavu Ascher Challenge doplní také katalog. Fotografie jednotlivých modelů pro něj připravili studenti nového ateliéru fotografie II pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Stein. Grafickou podobu mu dali studenti Ateliéru tvorby písma a typografie Jakub Hojgr, Matěj Vojtuš a Tuan Vuong Trong. 

____

 

Ačkoli již Ascherova firma není činná, poskytli její dědicové Peter a Robin Ascherovi ze svých archivů výběr různých látek – pružné bavlněné satény, plátna s keprovou vazbou, hedvábné šátky, hedvábný satén, batist a množství různých potištěných bavlněných tkanin. Studenti dostali k dispozici látky z různých období, různé materiály i dezény. Každý z 25 mladých návrhářů měl za úkol připravit vlastní kolekci zpracovávající původní látky s ohledem na jejich unikátní dezén. Mimo to měli za úkol také využít propojení s moderními technologiemi, přičemž museli plně respektovat látky i autorská práva.

I přes prvotní nadšení se ukázalo, že se jedná o složitý úkol, který stanovoval různé limity. Ale studenti se ho chopili s vervou sobě vlastní. Určitě pro ně byla silnou motivací příležitost pracovat s tak jedinečnými látkami i možnost se setkat a konzultovat se synem Ascherových Peterem a jeho ženou Robin“, říká o intenzivním semestrálním projektu vedoucí ateliéru Pavel Ivančic.

Z jednotlivých kolekcí bychom mohli jmenovat projekt Karolíny Liberové, který směřuje k volné poloze. Karolína využila jako základ pro své modely střihy na potahy autosedaček. Kombinovala zde černý samet a kepr s potisky skic Henryho Moora a ve výsledku vytvořila alternativu elegantních společenských šatů.

Julie Doležalová zase pracovala s principem koláže, který využíval český výtvarník Jiří Kolář. Látky rozstříhala na pruhy, rozložila, propojila a dosáhla tak koláže v oděvní formě. Jiný přístup zvolila Barbora Kotěšovcová, která se nechala inspirovat tvaroslovím květinových motivů a převedla své šaty do tvaru květiny.

Za mě mohu říci, že se jedná o největší a nejrozsáhlejší kolekci v historii ateliéru, co ho vedu. Jednalo se o velmi ambiciózní úkol, ale studenti nezklamali a pro mě samotného je to velmi silná motivace v projektech tohoto druhu nadále pokračovat.“ Shrnuje úspěšný projekt Pavel Ivančic.

 

Vývoj projektu a výstavy je také možné sledovat na Instagramu Ateliéru módní tvorby @fashiondesignstudio_umprum 

 

Projekt podpořilo britské velvyslanectví v rámci programu #STOLET od svého otevření v Thunovském paláci v Praze a záštitu nad módní přehlídkou studentů udělil velvyslanec Nick Archer.

Speciální poděkování patří Peterovi a Robin Ascherovým a Konstantině Hlaváčkové.


Autor / kurátor projektu: Pavel Ivančic
Asistent kurátora: Lenore Jurkyová
Pedagogické vedení: Pavel Ivančic, Alice Klouzková
Vystavující autoři: Tatiana Piussi, Linda Vondrášková, Julie Doležalová, Tatiana Dvořáková, Vanda Ivica Jandová, Sára Michailidisová, Nataliya Grimberg, Barbora Kotěšovcová, Anna Tran, Martina Lhotová, Sára Sedlaková, Markéta Kaplanová, Jakub Patka, Mikuláš Brukner, Jan Grabowski, Karolína Liberová, Martin Franček, Cindy Kutíková, Jakub Hojgr, Aleftina Karasyova
Architektonické zpracování výstavy: Tomáš Rachunek, Jakub Mendel
Grafika: Jakub Hojgr, Matej Vojtuš, Tuan Vuong Trong
Fotografie: studenti Ateliéru fotografie II pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Stein

 

fotografie ve vyšší kvalitě ke stažení: https://drive.google.com/drive/folders/1q-CkAYT547zVCNWilSyoNMWElLFIENF1

Nataliya Grimberg, foto: Johana Kovářová
Jan Grabowski, foto: Johana Kovářová, Justina Urbanová, Agnes Willow
Sára Sedláková, foto: Johana Kovářová
Cindy Kutíková, foto: Agnes Willow
Anna Tran, foto: Viktorie Macánová, Adéla Zlámalová, Barbora Žentelová
Jakub Hojgr, foto: Anna Pospíšilová, František Svatoš, Barbora Žentelová
Mikuláš Brukner, foto: Jakub Delibalta
Markéta Kaplanová, foto: Anna Pospíšilová, František Svatoš, Barbora Žentelová
Linda Vondrášková, foto: Markéta Slaná, Agnes Willow, Barbora Žentelová
Karolína Liberová, foto: Markéta Slaná, Agnes Willow, Barbora Žentelová
Julie Doležalová, foto: Anna Pospíšilová, František Svatoš, Barbora Žentelová
Barbora Kotěšovcová, foto: Viktorie Macánová, Adéla Zlámalová, Barbora Žentelová
Tatiana Piussi, foto: Adriána Ingeliová