UMPRUM na Designbloku - Spolupráce, důraz na kvalitní zpracování a znalost řemesla i udržitelnost

WAKE
5.–6. 10. 2024, 10–21 h, vstup zdarma
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1

D2 UMPRUM
2.–6. 10. 2024
Bastion Florenc, Křižíkova 2136/2A, Praha 8

Boundaries of Serendipity
6. 9.–12. 10. 2024, v době Designbloku 2.–6. 10. otevřeno denně 10–18 h, vstup zdarma
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
5. 10. 2024 od 14 hodin – komentovaná prohlídka výstavy, vstup zdarma

 

Netradiční módní instalace, která vzbudila pozornost v Miláně, nápady, jak udržitelně zpracovat nevyužité komponenty židlí z ohýbaného dřeva, či výstava, která posouvá hranice technik a řemesla. Tak by se daly obecně popsat hlavní expozice Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na letošní přehlídce Designblok. Nejen tyto, ale i další expozice UMPRUM lze navštívit kromě hlavních výstavních prostor akce i na různých místech centra Prahy.

UMPRUM na Designbloku - Spolupráce, důraz na kvalitní zpracování a znalost řemesla i udržitelnost

Společný projekt Ateliéru designu oděvu a obuvi a Ateliéru produktového designu WAKE se zamýšlí nad současnou rolí společenského oděvu a s ním spojených pravidel. Nepřehlédnutelná instalace měla svou premiéru na Milano Design Week a nyní bude k vidění v prostorách Technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici. WAKE vychází ze zadání Ateliéru Designu oděvu a obuvi pod vedením Simony Rybákové „Red Carpet“, v němž studující kreativně přehodnocovali současný stav formálního dress code. V modelech jsou patrná témata udržitelnosti – recycling-upcycling, zero waste; sociálního designu, práce s přírodními materiály či udržení tradičních řemeslných technik.

Téma udržitelnosti rezonuje i v projektu Ateliéru designu nábytku a interiéru. Všimli si, kolik ve výrobě nábytku z ohýbaného dřeva vzniká segmentů, které nesplňují nejvyšší standardy pro další produkci. Proto se rozhodli připravit pro firmu TON sérii interiérových doplňků, které dovedně zpracovávají nevyužitelné komponenty. Cílem nebylo jen snížení odpadního materiálu, ale především podpora vývoje, udržitelnosti a nabídka nových limitovaných edic s přidanou hodnotou. Studentky a studenti přišli s nepřeberným množstvím nápadů zahrnujících mísy, kazety, poličky, nebo třeba pálky pro ping-pong.

Součástí prezentace UMPRUM na přehlídce Designblok je i výstava Boundaries of Serendipity v Galerii UM. Představuje tři mladé umělkyně, studentku a absolventky UMPRUM: Karolínu Kučerovou a sestry Paulu a Františku Benčaťovy. Jejich díla spojuje hluboká vnímavost umělce pro materiál, experiment a zároveň cit pro reinterpretaci okamžiku.

V Superstudiu Designbloku se objeví také projekt Ateliéru designu oděvu a obuvi a Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace, který byl realizován pro společnost Kaufland. Společně navrhli kolekci volnočasového oblečení K-LOOK, která pracuje s vizuální identitou firmy.

Studující UMPRUM nebudou chybět ani ve výběru Designblok Talent Cards, který bude k vidění v Uměleckoprůmyslovém museu. Mezi třemi mimořádnými studentskými pracemi je zastoupen „Cube Cabinet & Half Vase“ Filipa Hrubého z Ateliéru skla a „MŇAM MINIVAN“ doktorandky Ateliéru keramiky a porcelánu Gréty Kušnírové.

Expozice UMPRUM na letošním Designbloku jsou vypovídající ukázkou toho, jak se škola vyvíjí a jak směřuje. Je zde patrný hluboký důraz na udržitelnost, precizní zvládnutí řemesla, technologií a zároveň na spolupráci, a to nejen mezi obory a ateliéry samotnými, ale i s reálnými zadavateli. Cílem UMPRUM je vzdělávat a vychovávat odborníky v oblasti uměleckých, výzkumných a vědeckých aktivit, pěstovat svobodné myšlení, nezávislé vědecké bádání a svébytnou uměleckou tvorbu i všestranně podporovat tvůrčího ducha lidské společnosti. UMPRUM je partnerem na cestě k samostatnému tvůrčímu životu a umožňuje svým studujícím, aby v co největší míře rozvíjeli svůj tvůrčí potenciál ve spolupráci s praxí již v průběhu studia.   

 

Další expozice

young earth
2.–6. 10. 2024
Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu, Praha 1
Společný projekt mezioborové platformy kolemhlíny, kterou stvoří studentka Ateliéru architektury IV Svetlana Devyatkina společně s Lukášem bejčkem a Studia JánskýDunděra absolventů Ateliéru designu nábytku a interiéru Matěje Jánského a Cyrila Dunděry.  

WAKE - expozice prezentovaná na Milano Design Week - foto Viktorie Macánová
Ateliér designu nábytku a interiéru - zpracování nevyužitého ohýbaného dřeva - Filip Jurný Vojta - foto: Ondřej Kubeš a Alžběta Chrudimská
Ateliér designu nábytku a interiéru - zpracování nevyužitého ohýbaného dřeva - Jeannie Všetečková - foto: Ondřej Kubeš a Alžběta Chrudimská
Ateliér designu nábytku a interiéru - zpracování nevyužitého ohýbaného dřeva - Roman Mareš - foto: Ondřej Kubeš a Alžběta Chrudimská
Boundaries of Serendipity - Galerie UM - foto Barbora Žentelová
WAKE - expozice prezentovaná na Milano Design Week - foto Viktorie Macánová
WAKE - expozice prezentovaná na Milano Design Week - foto Viktorie Macánová
Boundaries of Serendipity - Galerie UM - foto Barbora Žentelová
Ateliér designu nábytku a interiéru - zpracování nevyužitého ohýbaného dřeva - Filip Jurný vojta - foto: Ondřej Kubeš a Alžběta Chrudimská
Boundaries of Serendipity - Galerie UM - foto Barbora Žentelová
Boundaries of Serendipity - Galerie UM - foto Barbora Žentelová