Interaktivní aplikace Kryštofa Josefuse a Valeriie Nesteruk představuje areál Výzkumného ústavu rostlinné výroby

Studující Ateliéru designu a digitálních technologií vyvinuli interaktivní aplikaci, která provází kampusem Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) v pražské Ruzyni.

Interaktivní aplikace Kryštofa Josefuse a Valeriie Nesteruk představuje areál Výzkumného ústavu rostlinné výroby

VÚRV je největším českým pracovištěm aplikovaného výzkumu zaměřeným na rostlinnou výrobu, jehož hlavním zaměřením je získávání poznatků podporujících rozvoj zemědělství. Pomocí inovací systémů a technologií pěstování zemědělských plodin usiluje o produkci kvalitních a bezpečných potravin a zvyšování efektivnosti rostlinné výroby při zajištění minimálních negativních dopadů na životní prostředí a zdraví člověka. 

Rozsáhlý komplex výzkumného ústavu je nyní díky spolupráci s UMPRUM přístupný i skrze digitální rozhraní. VURV oslovil ke spolupráci UMlab - kreativní laboratoř UMPRUM s žádostí o návrh interaktivní aplikace, která zájemcům a potenciálním návštěvníkům, především žákům základních a středních škol, představí chod instituce.

Valeriia Nesteruk a Kryštof Josefus z Ateliéru designu a digitálních technologií vytvořili pod vedením Jana Netušila během tří měsíců interaktivní ilustrovanou mapu pražského areálu. „V rámci spolupráce jsme měli možnost se několikrát do prostorů VÚRV podívat a nahlédnout do výzkumných pracovišť. To nám pomohlo pochopit, jak ústav funguje a jeho chod pak přiblížit skrze aplikaci dětským návštěvníkům,“ přibližuje proces autor Kryštof Josefus.

V poutavé animaci lze jednotlivé části VURV - pokusnou zahrádku, genovou banku či třeba včelín, rozkliknout a v jednoduché prezentaci se seznámit s její funkcí a významem pro ústav. K základním informacím o jednotlivých stanovištích jsou připojeny zajímavosti týkající se například zemědělského výzkumu nebo konzervace genofondu rostlin. Prezentaci každé z částí uzavírá hravý kvíz, v němž si mohou děti otestovat svoje znalosti.

 

Valeriia Nesteruk studovala na Oles Honchar Dnipro National University, nyní navštěvuje ateliér Designu a digitálních technologií (DDT) na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Kryštof Josefus je absolventem ateliéru DDT na UMPRUM. V přechozích letech vystudoval ateliér Grafického designu a vizuální komunikace na UMPRUM a Grafický design II na Fakultě umění a designu UJEP. Věnuje se motion designu, tvorbě webů a vývoji interaktivních aplikací. Ve volném čase se zajímá o herní design a alternativní využití herních enginů.