Eva Franch i Gilabert, Mireia Luzárraga, and Alejandro Muiño: Catalonia in Venice—Water Parliaments: Projective Ecosocial Architectures

10. 5.–23. 11. 2025
Docks Cantiere Cucchini, Ramo del Zoccolo, Castello 40, Benátky, Italy

 

Vedoucí Ateliéru architektury II Eva Franch i Gilabert společně s Mireia Luzárraga a Alejandro Muiño  představí na Bienále architektury v Benátkách projekt „Catalonia in Venice—Water Parliaments: Projective Ecosocial Architectures“. Zabývá se kritickou úlohou vody a řeší globální klimatickou krizi optikou architektury, interdisciplinárního výzkumu a spekulativního designu a vznikl za podpory Institutu Ramona Llulla.  

Eva Franch i Gilabert, Mireia Luzárraga, and Alejandro Muiño:
Catalonia in Venice—Water Parliaments: Projective Ecosocial Architectures

Myšlenka projektu vychází z tvrzení OSN, že „klimatická krize je především krizí vody“. Water Parliaments nově pojímá architekturu jako praxi spolupráce více druhů, která odráží vzájemnou závislost lidí, ne-lidí a vodních systémů. Zkoumá, jak vodonosné vrstvy, řeky, potoky, delty, nádrže, mokřady a vodní plochy utvářejí a jsou utvářeny politikou, kulturní krajinou, tradicemi a architekturou, čímž vytvářejí složité ekosociální vztahy se zaměřením na katalánský, valencijský a baleárský kontext a zároveň se zabývají globálními ekologickými výzvami.

Výstava v Docks Cantieri Cucchini proměňuje historické prostory ve „vodní parlament“ a vyzývá návštěvníky k zamyšlení nad úlohou vody při utváření našeho životního prostředí prostřednictvím sedmi projektivních architektur v podobě instalací: Aquifer Communities, Denominace cíle, Hydrické dveře, Datové fontány, Sediment Saloon, Pyrineucus-Eco-Hydrator a Vody světa.

Instalace budou doprovázeny třemi základními prvky: filmem „Konflikty o vodě“, který každou z instalací situuje a představuje výzkumný proces vypracovaný se šesti skupinami 20 místních multidisciplinárních hlasů; knihou "100 slov pro vodu: A Vocabulary„ v rozhovoru s více než stovkou filozofů, vědců, architektů a umělců z celého světa, kterou vydal Lars Müller; a “The Atlas: Atlas vodních architektur", rostoucí online úložiště dokumentující architektonické, kulturní a ekologické interakce s vodou v místním i planetárním měřítku. Pokud se chcete zapojit, můžete svůj projekt přihlásit do "The Atlas: Water Architectures" zde.

Projekt Water Parliaments ztělesňuje naléhavost řešení problémů spojených s vodou prostřednictvím kritických, nápaditých a akčních forem architektonické praxe. Tím, že projekt vede rozhovory mezi ekologickými narativy a prostorovými strategiemi, staví vodu do pozice subjektu i média nového projektivního ekosociálního paradigmatu.

 

Projekt Catalonia in Venice—Water Parliaments: Projective Ecosocial Architectures je iniciativou Institutu Ramon Llull a jeho kurátory, designéry a producenty jsou Eva Franch i Gilabert, Mireia Luzárraga a Alejandro Muiño.

 

Eva Franch i Gilabert (Delta de l'Ebre, 1978) je architektka, kurátorka, výzkumnice a vedoucí Ateliéru architektury II na UMPRUM v Praze a spoluzakladatelka FAST se sídlem v Barceloně, Praze a New Yorku.

Mireia Luzárraga (Madrid, 1981) a Alejandro Muiño (Barcelona, 1982) vedou architektonické a výzkumné studio TAKK se sídlem v Barceloně a New Yorku. Luzárraga působí jako odborná asistentka na GSAPP Kolumbijské univerzity.

Institut Ramon Llull jako veřejná instituce, která se věnuje mezinárodní propagaci katalánského jazyka a kultury, produkuje a organizuje účast Katalánska a Baleárských ostrovů na doprovodných akcích La Biennale di Venezia a od roku 2012 se účastní Biennale Architettura a od roku 2009 Biennale Arte. Projekt prezentovaný Institutem Ramon Llull vybírá odborná komise, která se každý rok mění. Více informací o letošním procesu a porotě naleznete zde.